Almanya da Uber'i yasakladı

Almanya'da taksicilerin açtığı dava sonucunda mahkeme, Uber'in yolcu taşıma lisansına sahip olmadığını açıkladı. Böylelikle Uber'in Almanya'daki ticari faaliyetleri yasal olarak sona erdi.
Almanya da Uber'i yasakladı

Uber, Türkiye'ye girdiğinde kendi iş alanlarına girdikleri taksicilerin yoğun eleştirisine maruz kalmış, taksicilerin zaman zaman saldırılarına uğramıştı. Taksici olmak için gerekli yasal düzenlemeler ve yüksek plaka ödemeleri yapan taksiciler, Uber'in bu yatırımlar olmadan sahaya çıkmasına "haksız rekabet yapmak" olarak bakıyorlardı. Sonunda açtıkları davayı kazanarak, Uber'i Türkiye'de sildiler.


UBER, TAKSİCİLERLE GİRDİĞİ SAVAŞI KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Uber, Türkiye'de yasaklanmasının ardından, geçtiğimiz ay Londra'da da yasaklanmıştı.

Uber'e bir kötü haber de Almanya'dan geldi. Alman mahkemesi bugün bir karar açıklayarak Uber'in Almanya'daki faaliyetlerini yasakladı.

KARARI TEMYİZ EDECEKLER

Kararın yürürlüğe girmesiyle beraber, Uber sözcüsü, kararı temyiz edeceklerini ve hizmetlerinin devam etmesi için adımlarını atacaklarını söyledi.


Davacı Taxi Deutschland, Uber'in faaliyetlerine devam etmesi halinde 250 bin euroya kadar para cezasına çarptırılabileceğini açıkladı.

UBER ALMANYA'DA 7 ŞEHİRDE HİZMET VERİYORDU

Uber, Almanya'da FrankfurtBerlin ve Münih dahil olmak üzere 7 şehirde hizmet veriyordu.

UBER'IN HİSSELERİ DÜŞTÜ

Uber hisseleri bu gelişmeyle Amerika borsaları yukarı yönlü açılmasına rağmen yüzde 1.46 düşüşle güne başladı.