AB, 9.4 milyar euroluk sağlık programı hazırlıyor

AB, Kovid-19 nedeniyle 9.4 milyar euro bütçeli yeni bir sağlık programı kurulacağını bildirdi.
AB, 9.4 milyar euroluk sağlık programı hazırlıyor

Avrupa Birliği (AB), koronavirüs nedeniyle 9.4 milyar euro bütçeli yeni bir sağlık programı kurulacağını bildirdi.


AB Komisyonu Sağlık ve Gıda Güvenliğinden Sorumlu Üyesi Stella Kyriakides, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, AB'nin sağlık alanına yönelik yeni bir program kuracağını açıkladı.

"SAĞLIKLA İLGİLİ SINAMALARA KARŞI HAZIRLIKLI OLUNMASI GEREKİYOR"

Sağlıkla ilgili yaşanabilecek çeşitli sınamalara karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirten Kyriakides, sağlık alanına yönelik yeni programa, AB'nin 2021-2027 yıllarındaki bütçesinden toplam 9,4 milyar euro kaynak aktarılacağını ifade etti.

"TIBBİ MALZEMELER STOKLANACAK"

Programla, kriz durumlarında kullanılacak tıbbi malzemelerin stoklanacağını anlatan Kyriakides, krizlere hızlı müdahale etmek üzere sağlık çalışanı rezervi oluşturulacağını belirtti.


Kyriakides, program çerçevesinde sağlık çalışanlarına çeşitli eğitimler sunulacağını, olası sağlık tehditlerinin de daha yakın takip edileceğini ifade etti.

AP VE AB ONAY VERMELİ

Programın yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu'nun (AP) ve AB üyesi ülkelerin onayı gerekiyor.

AB kuralları uyarınca, sağlık sektörü her ülkenin kendi egemenliği altında bulunuyor. Birlik genelinde ortak bir sağlık politikası bulunmasa da ülkelerin kriz hallerinde dayanışma ve koordinasyon içerisinde hareket etmesi bekleniyor.