Hava Durumu
°C
1.114,180
0.372 %
7,292
1.2103 %
8,600
1.3828 %
454,782
2.7085 %
Fed, durgunluğun ekonomik hasarının kalıcı olmasından endişeli

Fed, durgunluğun ekonomik hasarının kalıcı olmasından endişeli

Fed'e göre, ekonomik görünüme yönelik olağanüstü bir belirsizlik var ve ekonomik durgunluğun hasarı oldukça kalıcı olabilir.

ABD Kongresi için ABD Merkez Bankasınca (Fed) tarafından yılda 2 kez hazırlanan yarıyıllık Para Politikası Raporu'nun haziran sayısında, ekonomik görünüme yönelik olağanüstü bir belirsizlik bulunduğu, ekonomik durgunluğun hasarının oldukça kalıcı olabileceği uyarısı yapıldı.

KORONAVİRÜS SALGININ KALICI ETKİSİ

Fed Başkanı Jerome Powell'ın haftaya Kongrede sunacağı raporda, koronavirüs salgınının ABD ve dünya genelinde ekonomik zorluklara neden olduğu belirtildi.

"İŞSİZLİK  REKOR SEVİYEDE"

Salgını kontrol altına almaya yönelik önlemlerin ekonomik faaliyette sert düşüşe neden olduğuna işaret edilen raporda, iş kayıplarının arttığı ve salgından önce son 50 yılın en düşük seviyesinde olan işsizlik oranının rekor seviyelere yükseldiği hatırlatıldı.

FED DEVREDE

Raporda, "Fed, bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya, böylece maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerini desteklemeye kararlıdır." ifadesi kullanıldı.

"EKONOMİK HASAR KALICI OLABİLİR"

Raporda, salgının birçok küçük işletme için ciddi riskler doğurduğu kaydedilerek, "Küçük işletmelerin yaygın başarısızlıkları, yerel toplulukların ekonomik görünümünü olumsuz etkileyecek, ekonomik toparlanma ve gelecekteki iş gücü verimliliği artışını yavaşlatacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Salgının ilerleyişinin belirsizliğini koruduğuna ve yeniden yayılmasının önemli bir risk oluşturduğuna işaret edilen raporda, "Durgunluğun ekonomik hasarı, oldukça kalıcı olabilir. Talepteki düşüş nihayetinde birçok işletmenin iflasına neden olabilir, iş dinamizmini ve inovasyonu azaltabilir." ifadelerine yer verildi.