Hava Durumu
°C
1.060,590
2.5319 %
7,291
0.859 %
8,533
-0.9265 %
477,149
-0.4753 %
Eyüp'te 16'ncı yüzyılda kadınlar kaymakçı dükkanına giremiyordu

Eyüp'te 16'ncı yüzyılda kadınlar kaymakçı dükkanına giremiyordu

16'ncı yüzyılda özellikle Eyüp semtinde yer alan kaymakçılar büyük bir şöhrete sahipti.

Eyüp'te meşhur olan kaymakçılar, bugünün pastahanelerdeki gibi hizmet sunuyor, satın alınan kaymaklar oradaki masalarda yenilebiliyordu.

Türbe ziyareti nedeniyle çok yoğun ziyaretçi alan Eyüp'te insanların sosyalleştiği mekanlardan olan kaymakçılarda erkek ve kadınları yakınlaşmasını önlemek adına bir dönem kadınların içeriye girmesi yasaklandı.

DEVRİN KADISININ KARARIYLA

"Türbe ziyareti bahanesiyle bu kaymakçı dükkânına gelen bazı kadınların önceden anlaştıkları ve tanıştıkları erkeklerle buluştukları" yönünde bazı iddia ve şikâyetler üzerine bu durum Eyüp Kadısı tarafından hükûmete şikâyet edilmişti. Kısa bir süre sonra 1573 tarihli bir yasak geldi.

DÜKKANA KADIN MÜŞTERİ SOKAN KAYMAKÇIYA CEZA

Eyüp Kadısı'na gönderilen ferman şöyleydi: "Kaymakçı dükkânlarına bazı nisa taifesi kaymak yemek bahanesiyle girip oturup namahremler cem'olup hilafı şer' işleri vardır diye Müslümanların haber verdiklerini bildirmişsin; bu babda ihmal caiz değildir; kadınlar kaymakçı dükkânlarına gitmeyecektir, gelen kadınların dükkâna alınmamasını dükkân sahiplerine şiddetle tenbih et, tenbihini dinlemeyen ve dükkanına kadın müşteri alan dükkân sahibini muhkem cezaya çarptır."

O GÜNLERDEN BU GÜNLERE

16'ncı yüzyılda insanların kadın ve erkek olarak aynı ortamda bulunacakları mekanlar çok azdı. Kaymakçılarda başlayan buluşmalar göze battı ve yasaklandı. Ortada bir suç olmasa da şüphe ile alınan yasaklama kararının kadına verilmesi, erkeği ayrı tutması o dönemin bakış açısını ortaya sermektedir. O günlerden bugünlere çok şey değişti. İş dünyasında artık kadınlar var. Hatta o kaymakçıları şimdi kadınlar işletiyor.