Hava Durumu
°C
117.761,320
1.7389 %
6,864
0.0656 %
7,773
0.5797 %
392,187
0.0132 %
Euro Bölgesi’nde ekonomik yavaşlamanın süreceği sinyalleri

Euro Bölgesi’nde ekonomik yavaşlamanın süreceği sinyalleri

Küresel ekonominin çalkantısının etkisinde kalan Euro Bölgesi'nin ekonomisinin yavaşladığı rakamlarla sabit. Avrupa Merkez Bankası Baş Ekonomisti Lane, Euro Bölgesi’nde görülen ekonomik yavaşlamanın ECB’nin tahminlerinden daha uzun süreceğini belirtti.

ABD’nin Washington eyaletinde yer alan Brookings Enstitüsünde konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip Lane, “Enflasyonun hedeflenen düzeye yakınsanması yavaşlayarak kısmen terse döndü.” dedi.

LANE: ECB'NİN PARA POLİTİKASINDAKİ GEVŞEME SÜRMELİ

Para politikasındaki gevşemenin uzun süre devam etmesi gerektiğini belirten Lane, ECB’nin alacağı önlemlerin enflasyon ve büyümede olumlu etkisi olduğunu söyledi.

HOLZMANN:  ECB'NİN GEVŞEK PARA POLİTİKASINI YANLIŞ

Avusturya Merkez Bankası'nın yeni başkanı Robert Holzmann da pazartesi günü ECB'nin gevşek para politikasını yanlış bulduğunu söyledi ve yeni Başkan Chrstine Lagarde'ın "yeni bir yaklaşım bulmaya çalışacağına" inandığını vurguladı ve ekledi:

"Lagarde çok iyi bir politikacı. IMF'de farklı görüşler arasında dengeyi sağlayabildi. ECB'de farklı görüşleri dinleyeceğine ve onları ciddiye alarak yeni bir yaklaşım bulmaya çalışacağına inanıyorum. Görüşüme göre ECB'nin para politikası yanlış ve farklı bir politikaya ihtiyaç var."