Hava Durumu
°C
123.556,100
0 %
5,935
0.0101 %
6,579
-0.041 %
296,734
-0.2484 %
Et ve Süt Kurumu elde kalan kurbanlıkları satın alacağını duyurdu

Et ve Süt Kurumu elde kalan kurbanlıkları satın alacağını duyurdu

Kurban Bayramı'nda kurulan hayvan pazarlarına getirilerek, satılmadan geri götürülmek zorunda kalan kurbanlıklara, Et ve Süt Kurumu talip olduğunu açıkladı.

Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yapılan açıklama ile hayvan besicileri açısından ellerinde kalan büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıkların satılmaması bir yana, geri götürülmesinin nakliye açısından oluşturacağı yük ortadan kalkmış oldu.

ESK Genel Müdürlüğünce Kurban Bayramı dolayısıyla pazarlara getirilen ancak yetiştiricilerin elinde kalan kurbanlıkların, satın alınacağı bildirildi.

FİYATLANDIRMA BELİRLENDİ

Kurumun internet adresinden yapılan yazılı açıklamaya göre canlı ağırlık ortalaması 400 kilogram ve üzeri, besi kondisyonu yüksek erkek sığırların canlı tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülecek. Elde edilen ağırlık 17 lira ile çarpılarak fiyatlandırılacak.

Canlı ağırlık ortalaması 320-399 kilogram arası erkek sığırlar için ise aynı yöntemle elde edilen ağırlık 16 lira ile çarpılacak.

Ayrıca 2'nci ve 3'üncü kalite dişi kesimlik sığırların satın alma işlemleri ise canlı değil Kurumun mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları dikkate alınarak gerçekleştirilecek.

KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARDA UYGULAMA FARKLI

Küçükbaş hayvanlarda ise tokluk firesi düşülmeyecek. Tokluların canlı kilogramları 14 lira, koyunların canlı kilogramları 12,5 lira, keçilerin canlı kilogramları 10 lira üzerinden satın alınacak.