Hava Durumu
°C
115.748,470
-0.9916 %
6,860
0.1006 %
7,728
0.3154 %
392,135
0.2046 %
Esnaf ve sanatkarlar için çıkartılan gazete kısa ömürlü oldu

Esnaf ve sanatkarlar için çıkartılan gazete kısa ömürlü oldu

Yeni Esnaf ve Sanatkarlar Gazetesi, 1979 yılında Matbaacılar Derneği Başkanı Ökkeş Alpaslan tarafından çıkartılarak, tüm camianın hizmetine sunuldu. Ama gazete uzun ömürlü olamadı.

1979 yılınca çıkartılan ve bir yıl sonra yayın hayatı son bulan Yeni Esnaf ve Sanatkarlar Gazetesi'ni, o zamanki Matbaacılar Derneği'nin Başkanı Ökkeş Alpaslan tarafından çıkartıldı ama alanını sadece kendi odası ile sınırlı tutmayarak, tüm camiayı kucaklayan bir politika izledi. 

Yeni Esnaf ve Sanatkarlar Gazetesi, aylık bir yayındı. Yaklaşık bir yıl boyunca çıkarıldı. Gazete genel bir dağıtım ağına çıkmadığı için ulusal basının bu çalışmadan haberi olmadı.

GAZETE AYLIK ÇIKTI

Yeni Esnaf ve Sanatkarlar Gazetesi, aylık bir yayın olarak okuruna ulaştı. Yaklaşık bir yıl boyunca çıkarıldı. Gazete genel bir dağıtım ağına çıkmadığı için ulusal basının ve kamuoyunun genelinin bu çalışmadan haberi olmadı.

Ama o dönemdeki tüm derneklerin ve esnaf ve sanatkârın bu gazeteden haberi vardı. O dönemde yaklaşık 120 dernek vardı ve bu çerçevede, teorik olarak, yaklaşık 100 bin esnaf ve sanatkâr gazeteyi biliyordu.

100 BİN ESNAF GAZETEYİ TAKİP ETTİ

Ama o dönemdeki tüm derneklerin ve esnaf ve sanatkârın bu gazeteden haberi vardı. Ve yayının amacı da buydu. Yaklaşık 120 dernek vardı ve bu çerçevede, teorik olarak, yaklaşık 100 bin esnaf ve sanatkar gazeteyi biliyordu.

Gazetede, esnaf dernekleriyle, yorgancılar derneğiyle, marangozlar, matbaacılar derneği gibi odaların, esnaf derneklerinin kongreleri, birlik kongreleri takip edilirdi. Ayrıca kongrelerde kazanan başkanlar kutlama adına kendi aralarında düzenledikleri yemeklerin haberleri yer alırdı.

ODALARDAN, KONGRE VE YEMEKLİ TOPLANTILARDAN HABERLER

Gazetede, esnaf dernekleriyle, yorgancılar derneğiyle, marangozlar, matbaacılar derneği gibi odaların sorunlarını iletti, esnaf derneklerinin kongreleri, birlik kongreleri takip etti. Ayrıca kongrelerde kazanan başkanların kutlama adına kendi aralarında düzenledikleri yemeklerin haberleri yer aldı.

Profesyonel gazetecilik hayatına esnaf muhabirliği yaparak başlayan Coşkun Çokyiğit, öğrencilik yıllarında bu gazetede görev yaptı. Çokyiğit'in bu anlamda hatta hatırladığı ilginç bir anısı da var:

GAZETE LİE İLGİLİ UNUTULMAYACAK BİR ANI

Profesyonel gazetecilik hayatına esnaf muhabirliği yaparak başlayan Coşkun Çokyiğit, öğrencilik yıllarında bu gazetede görev yaptı. Çokyiğit'in bu anlamda Eurobirlik Dergisi'nde yayınlanan ilginç bir anısı da var:

"Gazete en son 12 Eylül 1980’de çıktı. 11 Eylül akşamı Cağaloğlu’da Orhan Bey İş hanında Osmanlı matbaasındaydım. Gazetenin sayfalarını bağladıktan sonra arkadaşlar yemek yiyelim dediler. Dışarıda her yer kapalı olduğundan matbaada bir şeyler hazırladılar. Gazete kâğıdı üstüne domates, salatalık, peynir, soğan falan doğrandı. 11.00 gibiydi. Bir iki lokma yiyip “Ben gidiyorum.” dedim. Kalmam için zorladılar ama matbaadan çıktım. Beyazıt Meydanı'na geldiğimde her yer zırhlı araç ve tank doluydu. Askere ne olduğunu sorduğumda genel arama yapıldığını, hemen evime gitmem gerektiğini, çünkü 12.00’den sonra sokağa çıkma yasağı olacağını söyledi. Kan ter içinde eve gittim. Sabah uyandığımda 12 Eylül İhtilali olmuştu. Matbaadakiler 2 gün boyunca handa mecburi ikamete tabi tutuldular."