Hava Durumu
°C
1.034,400
0 %
7,265
0.5063 %
8,609
-0.0371 %
480,073
0.1345 %
Erdoğan: Fındığın fiyatı 22,5 lira

Erdoğan: Fındığın fiyatı 22,5 lira

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlığını yaptığı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantı sonrasında açıklamalarda bulunurken, fındığın fiyatını da 22,5 lira olarak belirtti. Buna göre Levant kalite kabuklu fındığın kilosu ise 22 lira oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası günlerdir merakla beklenen fındık fiyatını da açıkladı. Buna göre, Giresun kalite kabuklu fındığın kilo fiyatı 22,5 lira olarak belirlendi. Levant kalite fındığın fiyatı ise 22 TL olarak açıklandı.

"FINDIKTA DESTEK SÜRECEK"

Yüksek randımanlı fındıkta kilogram başına 1 lira, gübre ve mazot desteği olarak kilogram başına 2 lira destekleme verileceğini sözlerine ekleyen Erdoğan, her zaman çiftçimizin yanında olacağız mesajını net bir şekilde verdi.

"TOPLAM FINDIK İHRACATIMIZ 2.2 MİLYAR DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞTİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

"Bugün fındık alım fiyatlarını belirledik, şimdi de onu açıklıyorum. Geçtiğimiz yıl Toprak Mahsülleri Ofisimiz 16,5-17 kilo üzerinden alıma çıkmıştı. Bu sayede düşme eğilimi gösteren fındık fiyatları 18-20 lira civarında seyretmişti. Fındık ihraç fiyatının kilogramda 5.8 dolardan 6.72 dolara yükselmesiyle ülkemiz ilave 300 milyon dolar gelir elde etti. Toplam fındık ihracatımızda 2.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamları bilmeyenler, bilseler de ne anlama geldiğini kavrayamayanlar milletimizin kafasını karıştırmak için sürekli uğraşıyorlar.

GİRESUN KALİTE KABUKLU FINDIĞIN KİLOSU 22,5 LİRA OLARAK BELİRLENDİ

Bizim muhatabımız da yetki ve güç kaynağımız da milletimizin ta kendisidir. Yeni sezonun fındık fiyatlarını açıklıyoruz. Yüzde 50 sağlam iç esasına göre, Giresun kalite kabuklu fındık için kilogram alış fiyatı 22,5 liradır. Levant kalite fındık için bu fiyat kilogramda 22 liradır. Yüksek randımanlı fındıkta kilogram başına 1 lira, gübre ve mazot desteği olarak kilogram başına 2 lira destekleme yapıyoruz.

HER ALANDA ÜRETİCİMİZİN YANINDA YER ALMAYA DEVAM EDİYORUZ

Fındık üreticisinin kazancını 25 ila 25,5 seviyesine çıkarmış oluyoruz. Yeni fındık hasat döneminin üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca incir, kuru incir ve kuru üzüm müdahale alımlarına bu yıl kayısı da ilave ediliyor. Her alanda üreticimizin yanında yer almaya devam ediyoruz. AK Parti iktidarı hiçbir zaman üretici, çiftçisini yalnız bırakmayacaktır."