Hava Durumu
°C
1.060,590
2.5319 %
7,262
0.462 %
8,563
-0.5701 %
476,013
-0.7123 %
E-ticaret alışkanlıkları değişti ve kullanım yüzde 200 arttı

E-ticaret alışkanlıkları değişti ve kullanım yüzde 200 arttı

E-ticaret sektörü, salgın nedeniyle milyonlarca insanın, evden çalışması ile değişime uğradı.

CezeriSoft Genel Müdürü Osman Söyler e-ticaretle alışveriş konusunda yaptığı değerlendirmede salgın nedeniyle milyonlarca insanın, evden çalıştığını ve burada daha fazla vakit geçirdiğini kaydederek, birçok işletmenin yeni tip koronavirüsün çalışma ve ticaret hayatında düzeni değiştirdiğini belirterek, en büyük değişikliklerden birisinin alışveriş yönteminde yaşandığını aktardı.

RESTORAN VE TATLICILAR DAHİL

Salgın döneminde internet üzerinden alışverişin önem kazandığını kaydeden Söyler, fiziki olarak hizmet veremeyen işletmelerin ürünleri tüketicinin ayağına götürdüğünü, restoran ve tatlıcıların paket servis usulüyle çalıştığını bildirdi.

E-TİCARET SİTELERİNİN SATIŞLARI YÜZDE 200 ARTTI

Bu süreçte internet üzerinden satışların hemen hemen tüm kategorilerde ve işletmelerde arttığını vurgulayan Söyler, en çok artış yaşanan kategorilerin başında temel ihtiyaç malzemelerinin geldiğini ifade etti.

Söyler, "Gıda, market, temizlik, dezenfektan, kitap, oyuncak, küçük ev aletleri kategorilerinde e-ticaret sitelerinin satışları koronavirüs sürecinde yüzde 200 arttı. İlk zamanlar acil ve temel ihtiyaçlar alınırken daha sonra kitap, moda, giyim ve teknolojik ev aletlerinin satışı da artış gösterdi. Bu kategorilerde artış yüzde 40'a yaklaştı." ifadelerini kullandı.

KARGO SEKTÖRÜNDEKİ ARTIŞ YÜZDE 52'YE ULAŞTI

Kargo sektöründe ciddi bir hareketlilik yaşandığını aktaran Söyler, sipariş adetlerinin yüzde 52 arttığını bildirdi.

İŞLETMELER SATIŞLARINI DİJİTAL ORTAMA TAŞIYOR

Söyler, salgın sürecinde internetten alışverişin ortalamanın çok üzerinde artması ve bazı işletmelerin e-ticaretin önemini daha iyi anlaması nedeniyle bu alandaki çözüm ve uygulamalara talebin arttığını belirterek, şunları kaydetti: "Artık işletmeler satışlarını dijital ortama taşıyor. Salgın süreciyle birlikte daha önce internetten satışı olmayan işletmelerin e-ticaret çözüm ve uygulamalarına ilgisi yılın ilk 4,5 ayında, 2019'un aynı dönemine göre yüzde 1400 arttı. Kimi firmalar e-ticaret sitelerini güçlendirirken, bazıları yeni internet sitesi açtı. Mesela bu süreçte satışı en çok artan temizlik ürünleri sektöründe e-ticaret ancak e-ticaret sitesi olmayan şirketlerin yüzde 62'si bu alana yöneldi."