Hava Durumu
°C
117.912,520
-0.4106 %
6,867
0.1049 %
7,812
0.3571 %
396,825
-0.1803 %
Düşen enflasyon iş adamlarını umutlandırdı

Düşen enflasyon iş adamlarını umutlandırdı

ASRİAD (Asrın İşadamları Derneği) Genel Başkanı Adnan Danışman, Kasım ayı enflasyon rakamlarının düşük gelmesinin genel ekonomik tedbirler açısından olumlu olduğunu ancak ekonomi ile ilgili dinamik yönetim ihtiyacının devam ettiğini ifade etti.

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, 2018 yılında dövize bağlı olarak hareket eden faiz ve enflasyon gibi makro göstergelerin yerlerinden zıpladığını ve uzun zamandır kontrolde olan seviyelerinin çok üstüne çıktığını belirterek hükumetin aldığı ekonomik önlemler sayesinde yangının sönmeye başladığını ifade etti. Uluslararası ilişkilerde atılan adımların olumlu gelişmelere neden olduğunu ve bunun sonucunda ülkemizin özellikle cari açığı ile ilgili sorunda iyileşmeler yaşandığını dile getiren Danışman, Kasım ayı enflasyon rakamında yüzde 1,44 gerileme yaşanmasının piyasalarda olumlu karşılandığını ancak enflasyonla mücadelede daha atılması gereken çok mesafe bulunduğunu söyledi.

DÜŞEN PETROL FİYATLARI HIZLI DEĞERLENDİRİLMELİ

“Piyasalara zam olarak yansıyan oranların tekrar geriye gelmesi hiç kolay değildir. Faiz oranlarının düşürülmesi, döviz fiyatlarının normalleşmesi ve özellikle kamu aracılığı ile tüketime giden kalemlerde düşüşlerin yaşanması, olumlu gelişmeleri tetikleyecektir” diye konuşan Danışman, petrol fiyatlarının düşmüş olmasını hızlı değerlendirmek gerektiğinin de altını çizdi. Danışman; elektrik, doğalgaz ve yakıtlarla ilgili olarak, kamunun fiyatları düşüş yönünde ayarlaması durumunda piyasaların da daha hızlı bir şekilde gelişmelere ayak uyduracağını ve böylece enflasyonda kalıcı bir düşüş yakalanacağına inandığını belirtti

EKONOMİDE İSTİKRARIN ŞİFRESİ GÜVEN

Mevcut durumda en önemli olan konunun, piyasaların ekonomi yönetimine ilişkin güvenlerinin olumlu istikamette gelişme göstermesi olduğunu ifade eden ASRİAD Genel Başkanı; “Güven verilir ve arkası da kabul edilebilir ekonomik tedbirlerle getirilirse 2019 için çok daha olumlu bir beklenti oluşur ve yeniden ekonomi rayına oturmuş olur” dedi.