Hava Durumu
°C
117.783,930
-0.5192 %
6,866
0.083 %
7,822
0.4817 %
397,557
0.0037 %
Dünya, salgın sonrası kemerleri sıkacak

Dünya, salgın sonrası kemerleri sıkacak

Koronavirüs salgını geçinde, ekonomi üzerinde oluşturduğu travmadan kaynaklanan sorunlar, bir süre gelişmiş ülkelerin bile gündeminde kalmaya devam edecek.

Merkezi Londra'da bulunan Oxford Economics'in Küresel Başekonomisti Adam Slater, gündeme dair yaptığı değerlendirmesinde gelişmiş ülkelerde dahi salgın sonrasında kemer sıkma politikalarının gündemde olma olasılığından söz etti.

“KÜRESEL EKONOMİNİN BU YIL YÜZDE 3,6 SEVİYESİNDE DARALMASINI BEKLİYORUZ”

Küresel ekonominin bu yıl yüzde 3,6 seviyesinde daralmasını beklediklerini ifade eden Slater, "Bu, küresel ekonomik krizdekinden daha derin bir daralma. Yılın tamamında daralma büyük olsa da bunun büyük kısmı bu yılın ilk yarısında yoğunlaşmış olacak. Fakat üçüncü ve dördüncü çeyreklerde küresel ekonominin güçlü bir şekilde yeniden büyümesini bekliyoruz.

EKONOMİLER V ŞEKLİNDE BÜYÜYECEK

Eğer bunu bir harf şeklinde ifade edecek olursak V şeklinde bir küresel iyileşme bekliyoruz. Derin bir daralma ve arkasında gelen kuvvetli bir yeniden büyüme..." ifadelerini kullandı.

“2008 KRİZİNDEN SONRA 10 YIL KEMER SIKILMIŞTI”

Slater, gelişen ekonomilerin mevcut parasal ve mali adımlarının ileride 2008 krizi sonrasında olduğu gibi 10 yıl daha sürebilecek kemer sıkma programlarının uygulanmasına neden olup olmayacağı yönündeki soru üzerine, "Kesinlikle böyle bir risk var. Sadece İngiltere'de değil, diğer gelişmiş ekonomilerde de... Şu anda geniş çaplı bir ek borç oluşturuyorlar. Orta vadede politikada mali baskılar olacaktır." diye konuştu.

“GEVŞEK PARA POLİTİKASI UZUN TUTULABİLİR”

Gelişen ekonomilerde 2008 krizinden sonra parasal sıkılaştırmanın çok hızlı bir şekilde yapılması nedeniyle düşük büyüme görüldüğünü ifade eden Slater, "Tedbiren bu virüsten kaynaklı krizin ardından gevşek para politikasını bu kez biraz daha uzun tutabileceklerini düşünüyorum." dedi.

"KARANTİNA AŞAMALI OLARAK YAVAŞ YAVAŞ KALDIRILACAK"

Adam Slater, karantina uygulamasının finanse edilebilmesinin ülkeden ülkeye fark eden bir durum olduğunu belirterek, gelişmiş ekonomilerde kapsamlı bir karantinanın finanse edilebilmesinin mümkün olduğunu vurguladı.

BAZI AVRUPA ÜLKELERİ KARANTİNADAN ÇIKMAK İÇİN ADIM ATIYOR

Avrupa ülkelerindeki karantinadan çıkış denemelerini de değerlendiren Slater, "Avrupa'da görüyoruz; şimdi Danimarka, Almanya, Avusturya gibi ülkeler karantinanın gevşetilmesi için ufak adımlar atıyor. Küçük dükkanları, ilkokulları, kreşleri açıyorlar ve bazı insanların önlemlerini alarak işe dönmelerine izin veriyorlar. İngiltere için de bu şablonun uygulanacağını düşünüyorum. Karantina aşamalı olarak yavaş yavaş kaldırılacaktır.

HÜKÜMETLER “DENE VE GÖR” STRATEJİSİNİ UYGULUYOR

Hükümetler biraz 'dene ve gör' şeklinde ilerleyecekler." şeklinde konuştu.

"PETROL FİYATLARI OLAĞANÜSTÜ BİR DURUMUN SONUCU"

Slater, petrol fiyatlarındaki volatiliteye değinirken, şunları kaydetti:

"Petrol fiyatlarının içerisinde bulunduğu negatif seviyeleri sürdürmesini beklemiyorum. Fakat önümüzdeki aylarda ve yılın geri kalanında fiyatların düşük seviyelerde olmasını bekliyorum. Mevcut seviyesinde kalacağını düşünmüyoruz. Çünkü bu olağanüstü bir durum.

ENERJİ İTHAL EDEN ÜLKELERİN CARİ AÇIKLARI AZALACAK

Bu durum, enerji ithalatı yapan ülkelerin, tabii ki Türkiye de bunlardan biri, cari açıklarını azaltmalarına yardımcı olacaktır. Bu da bu ülkelerin dış finansmana olan bağımlılığının daha az olması anlamına geliyor."