Hava Durumu
°C
88.125,040
-3.7175 %
6,449
0.8427 %
7,185
1.772 %
338,061
0.7624 %
Dünya Bankası, Türkiye tahminini olumlu yönde revize etti

Dünya Bankası, Türkiye tahminini olumlu yönde revize etti

Türkiye ekonomisinin daralma beklenirken bir anda canlanması Dünya Bankası'nın ekonomistlerini de etkiledi.

"Dünya Bankası Küresel Ekonomik Görümüm” raporunu da hazırlayan ekonomist Franziska Ohnsorge, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

EKONOMİ CANLANDIRILDI, TÜRKİYE BİZİ ŞAŞIRTTI

Ohnsorge, Türkiye’nin geçen yıl beklenenden daha olumlu bir performans sergilediğini belirterek, “Geçen yıl Türkiye’nin büyümesi tahmin edilenin üzerindeydi. Biz 2019 yılı için negatif bir büyüme bekliyorduk. Fakat ortaya daha çok duraklama, yüzde sıfır gibi bir büyüme çıktı. Biz politikanın sıkılaştırılmasını bekliyorduk. Fakat böyle bir durum gerçekleşmedi. Ekonomi canlandırıldı. Türkiye yukarı yönlü olarak. 2019 yılında bizi şaşırttı.” ifadelerini kullandı.

2020'DE YÜZDE 3 BÜYÜME BEKLENTİSİ

Türkiye için 2019'a ilişkin daha önce yüzde 1 seviyesinde bir daralmanın beklendiğini fakat son raporda bunun yüzde sıfır büyüme olarak revize edildiğini hatırlatan Ohnsorge, “Türkiye ekonomisinin yeniden büyümesini artırmasını bekliyoruz. 2020 yılında yüzde 3  seviyesinde döngüsel bir büyümenin kaydedilmesini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE KÜRESEL TİCARETTEN FAYDALANIYOR”

Dünya Bankası Ekonomisti Ohnsorge, “Bu tahminimiz büyük oranda politika belirsizliğinin azalmasına dayanıyor. Küresel ticaret iyileşiyor. Türkiye küresel ticaretten faydalanıyor. Türkiye, dünya ticaretine açık ve küresel ticaretteki iyileşmeden yararlanıyor.” ifadelerini kullandı.