Hava Durumu
°C
115.748,470
-0.9916 %
6,860
0.1006 %
7,728
0.3154 %
392,135
0.2046 %
Dolapdere, oto servisçiliğinin başladığı yer

Dolapdere, oto servisçiliğinin başladığı yer

İstanbul’da Harbiye ve Elmadağ semtlerinin arasında kalmış bir bölgede bulunan Dolapdere'deki otomobil tamirhanelerinde birbirinden değerli ustalar, bugünün oto sanayi sitelerini kurdular ve oto sanatkar esnafını yetiştirdiler.

Dolapdere, eskiden belki de trafiğin rahatlığı ve geniş caddenin kıyısında uzanmasından ötürü ya da yaşam mahallerine çok yakın olduğu için oto tamirhanelerinin yoğunlaştığı bir semt oldu.

Usta-çırak ilişkilerinin en zorunun yaşandığı, tüm problemlerin insan gücü, zekası ve yaratıcılığı ile çözüldüğü, yokluklar ortasında ekmek kavgasının verildiği bir dünya.

ZOR ZAMANLARDAN GEÇİLDİ

Bugünün büyük işletmecileri, en iyi ustaları hep o ocaktan yetişti. Şimdi onların tüm zorluklarla baş etmeleri, çırakları eğitim merkezine gönderme telaşları, en güzeli isteme arzularının altında bir zamanlar çektikleri zorluklar yatıyor.

DOLAPDERE'DEN SANAYİ SİTELERİ DOĞDU

Dolapdere semtinde uğraş verenler mesleğin öncülerinin oluşturdukları oto sanayi sitelerine geçiş yaptılar. Maslak ve İkitelli Atatürk Oto Sanayi Sitesi bunun öncülerinden oldu.

Dolapdere semtinde hala büyüklü küçüklü onlarca tamir, bakım atölyesi faaliyet gösteriyor.

AGOP ŞİRİNPINAR, BURADAKİ USTALARDAN

Dolapdere’de site başkanı değilse de o misyona sahip biri olan Agop Şirinpınar 1930 İstanbul doğumlu, ilkokuldan sonra yine aynı bölgede, 1942 yılından itibaren Niko Kalaycıoğlu ve Romela gibi çok değerli ustaların yanında çıraklığını geçirmiş, kendi işyerini açmış ve hiç semtini bırakmamış. Burada günümüzün çok değerli ustalarına mesleği öğretmiş, yetiştirmiş. Üyesi olduğu kuruluş olan İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Keskin de Şirinpınar’ın öğrencilerinden.

KİRKOR BAHADIR

Citroen sevisi sahibi Kirkor Bahadır da Dolapdere Caddesi 215 nolu dükkanının esnafı. Agop Şirinpıbar’ın hem meslektaşı hem iş komşusu hem de akrabası olan Kirkor Bahadır da semtin eskilerinden.