Hava Durumu
°C
114.808,560
0 %
6,864
0.0393 %
7,782
0.2628 %
398,126
0.2939 %
Dijital Hizmet Vergisi Kanunu görüşülüyor

Dijital Hizmet Vergisi Kanunu görüşülüyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ele alındı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülen 45 maddelik yeni reform paketinde 3 yeni vergi dikkatleri çekiyor. Bu 3 verginin isimleri Değerli Konut Vergisi, Konaklama Vergisi ve Dijital Hizmetler Vergisi olarak adlandırılıyor.

Dijital ortamlarda sunulan reklam içeriği ve benzeri hizmetlere dijital hizmet vergisi gelecek. Yeni verginin oranı yüzde 7,5 olacak.

GELİR VERGİSİNDE AYARLAMA

500 bin lira üzerindeki gelir grupları için mevcut 4 dilime yeni bir dilim ekleniyor, bu dilimde oran yüzde 40 oluyor.

PLAN BÜTÇE KOMİSYONU TOPLANDI

Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplandı.

CHP TEKLİFİN ETKİ ANALİZİNİ YAPILMADIĞI GÖRÜŞÜNDE

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, usul üzerine yaptığı konuşmada, kanun teklifinin yürütme tarafından hazırlandığının açık olduğunu öne sürerek, bu haliyle teklifin Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu. Vergilerle ilgili düzenleme yapıldığını anımsatan Kuşoğlu, teklifin etki analizinin olmamasını eleştirdi. Kuşoğlu, "Ne getirip götürdüğünü bilmemiz lazım. Bu tür rakamların çalışma öncesi bize verilmesi gerekiyor. Yeni bir vergi ihdas ediliyorsa ilgili bakanlıkların, kamu kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının görüşleri de yazılı olarak alınmalıydı." ifadesini kullandı.

"YENİ İHDAS EDİLEN MÜESSESE VAR"

Teklif sahibi olarak düzenleme hakkında komisyona bilgi veren AK Parti İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, teklifi hazırlarken bakanlıklarla da istişarelerde bulunduklarını belirterek, "Türkiye'de dijital ortamda sunulan her türlü reklam hizmetleri, içerik satışları, sosyal medya sitelerinde verilen ücretli hizmetler, mal ve hizmet satışında aracılık yapan web sitelerinde sunulan aracılık hizmetlerinde elde edilen hasılat üzerinden vergi alınmasını temin etmek amacıyla Dijital Hizmet Vergisi adı altında yeni bir vergi ihdas edilmektedir." dedi.

KONAKLAMA VERGİSİ HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetlerden yeni bir vergi alınması amacıyla Konaklama Vergisi'nin ihdas edildiğini belirten Demiröz, verginin mükellefinin konaklama hizmetini sunanlar, verginin matrahının ise geceleme ve diğer hizmetlerin toplam bedeli olacağını kaydetti. Demiröz, otellerde yapılan toplantı veya seminerlerin Konaklama Vergisi'ne tabi olmayacağını, bu vergi için konaklama yapılmasının şart olduğunu söyledi.

"500 BİN LİRAYA KADAR GELİRİ OLANLARIN GELİR VERGİSİ ORANI YÜZDE 40 OLACAK"

Teklif ile Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan vergi tarifesine yeni bir dilim eklendiğini, bu dilime girenlerin yüzde 40 oranında vergilendirileceğini dile getiren Demiröz, "500 bin liraya kadar ücret alanların veya gelir elde edenlerin vergilerinde herhangi bir değişiklik olmayacak. 500 bin üstündekiler için uygulanan yüzde 35'lik dilim, yüzde 40 olarak uygulanacak." diye konuştu.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ

Demiröz, değeri yüksek meskenlerden yeni bir vergi alınmasını teminen Değerli Konut Vergisi'nin ihdas edildiğini belirterek, verginin konusuna değeri 5 milyonu aşan meskenlerin girdiğini aktardı.

SPOR HAKEMLERİ İSTİSNA DIŞI

Demiröz, teklifle, hükümet tarafından açıklanan ekonomi programında öngörülen şekilde istisnaların azaltılması hedefine uygun olarak spor hakemlerinin ücretlerinin istisna kapsamından çıkarılarak vergilendirilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

"TEKLİFİN AMACI GELİR SAĞLAMAK DEĞİL"

Teklifin, Hazine'ye kaynak sağlamak amacıyla yapılmadığına işaret eden Demiröz, "Burada gelecek rakam 6-7 milyar lirayı geçmez. Düzenleyici maddeler önemli olan. Esas amaç gelir değil adalet." dedi.

"TÜRKİYE'DE OLMAYAN DÜZENLEMELER GELDİ"

Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar ise teklifte vergi uygulamalarını kolaylaştıran ve mükellefle sıkıntı yaşanan alanlarda bazı düzenlemeler bulunduğunu ifade ederek, "Çok uzun yıllardır yapılmaya çalışılan uluslararası alanda mevcut olup Türkiye'de belki olmayan bazı düzenlemeler de getirildi. Mesela Dijital Hizmet Vergisi." diye konuştu.

"KAYIT DIŞI ÖNLENECEK"

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş, "Vergi paketindeki kalemlerin bir kısmı kayıt dışını önlemeye yönelik adımların başlangıcı. Beyanname sistemini zamanla oturttukça alt birimlere yaymayı planlıyoruz." bilgisini paylaştı.

"YÜKSEK GELİRİ OLAN KESİMİN VERGİ DİLİMİ ARTACAK"

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu ise teklifte, gelir seviyesi yüksek kesimle alakalı Gelir Vergisi tarafında bir dilim artışının söz konusu olduğunu, değerli konutu olanlara ek bir verginin uygulanacağını ve bunların bütçeye bir gelir sağlayacağını söyledi.

Görüşmeler devam ediyor.