Hava Durumu
°C
105.520,470
0.1525 %
6,820
0.1262 %
7,566
0.2477 %
379,237
0.7462 %
Friedman: Dijital güç olmak, politik ve askeri bir güç olmaktan geçiyor

Friedman: Dijital güç olmak, politik ve askeri bir güç olmaktan geçiyor

Geopolitical Futures Kurucu Başkanı Friedman, katıldığı MÜSİAD'ın toplantısında Türkiye'nin konumunun 10 yılda çok geliştiğini belirterek, politik ve siyasi güç olmanın önemine değindi.

Geopolitical Futures Kurucu Başkanı ve siyaset bilimci George Friedman, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki yılda bir düzenlenen ve bu yıl "Dijital Gelecek" temasıyla gerçekleştirilen Vizyoner Zirvesinde konuştu.

Friedman, burada yaptığı konuşmada "10 yıl sonra bugün çok farklı bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Türkiye şimdi kendi sınırlarının güvenliğini sağlıyor. Türkiye kendi potansiyel müttefiklerini seçiyor." dedi.

"TÜRKİYE, KENDİNE OLAN ÖZ GÜVENİNİ İNŞA EDİYOR"

Friedman, "10 yıl sonra bugün farklı bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Türkiye şimdi kendi sınırlarının güvenliğini sağlıyor. Türkiye kendi potansiyel müttefiklerini seçiyor. Türkiye, 10 yıl önce kendine güveni olmayan bir ülkeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin kendine olan öz güvenini inşa etmeyi çalışıyor." şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA UZUN VADEDE PEK ÇOK ALANDA ORTAK İŞ BİRLİĞİ YAPILABİLİR"

George Friedman, Türkiye ile ABD ilişkilerinin farklı bir ivme kazandığını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump'a "Suriye sınırından çekil" dediğini, bunun ardından ABD'nin sınırı terk ettiğini söyledi.

Bu durumun, Türk-Amerikan ilişkileri açısından çok önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Friedman, ABD'nin artık Orta Doğu'da bulunmak istemediğini bildirdi.

"BİRÇOK TEKNOLOJİ SAVUNMA TEKNOLOJİSİNDEN DOĞDU"

Friedman, bugün kullanılan birçok teknolojinin ilk olarak askeri ihtiyaçlardan doğduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Eğer Türkiye dijital bir güç olmak istiyorsa aynı zamanda politik ve askeri bir güç olmak zorunda. Bunlar olmadan güven ve emniyet olamaz. Birçok teknoloji, savunma teknolojilerinden doğdu. Kameralar uydular için geliştirildi. GPS özelliği Amerikan hava kuvvetleri tarafından yollarını bulmak için geliştirildi. Teknolojik gelişmeler askeri sistemlerden ilham alınarak yapılıyor."