Hava Durumu
°C
108.097,270
0 %
6,702
-0.0462 %
7,519
0.2306 %
371,993
-0.0365 %
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açıldı

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açıldı

Kütüphane kültürü, bir ülkenin gelişmişliğini ortaya koyan ve olumsuzlukları olumluya çevirecek alt yapının kurulması için önemli bir yatırım. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, bu iddiayı ortaya kayan bir ihtişamla açılışını bugün gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş mimariden esintiler taşıyan 7 gün 24 saat hizmet verecek Cumhurbaşkanlığı Milet Kütüphanesi'nin resmi açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açılıyor

5 BİN KİŞİYE HİZMET VERECEK

İnşa çalışmalarına 2016'da başlanan kütüphane 125 bin metrekare kapalı alana sahip ve aynı anda 5 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açılıyor

KÜTÜPHANENİN KAPASİTESİ ÇOK GÜÇLÜ

Kütüphanede 4 milyon basılı, 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ve nadir eser bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülük ettiği kütüphanenin inşa çalışmaları öncesinde Türkiye'nin önde gelen kültür insanları, sahaflar, kütüphane yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, dezavantajlı gruplar ve aileleriyle çalıştaylar yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açılıyor

DERLEME KÜTÜPHANE STATÜSÜNDE

Türkiye’de ve bazı durumlarda yurt dışında yayınlanmış her türlü kitap, dergi, gazete gibi yayınların belirli sayıda nüshasının saklandığı "Derleme Kütüphane" statüsüne 3 Haziran 2017'de kavuşan kütüphaneye, bu kararın ardından Türkiye'de yayınlanan tüm yayınlardan birer kopya gelmeye başladı.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açılıyor

300 KİŞİ YAPIMINDA ÇALIŞTI

Kütüphane ve Yayın Müdürlüğü'nün Mayıs 2016'da kurulmasının ardından kütüphane için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, İstanbul ve Afyonkarahisar'da yaklaşık 300 kişi çalışma yürüttü.

Basılı kaynakların yanı sıra elektronik kaynak aboneliklerine de başlanan kütüphanede, 100 farklı ülkeden 134 farklı dilde basılı kitap ile 120 milyon makale ve rapor, uzunluğu 201 kilometreyi bulanan raflarda yer alıyor.

EN İYİ KÜTÜPHANELER LİSTESİNE ADAY

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, dünyanın en iyi kütüphanelerinden olan ABD'deki Library of Congress ile İngiltere'deki The British Library kütüphaneleri arasında yerini almaya hazır.