Hava Durumu
°C
114.808,560
0 %
6,864
0.0437 %
7,783
0.2834 %
398,331
0.3456 %
Çin ve Rusya'dan birlikte dev doğalgaz tesisi atağı

Çin ve Rusya'dan birlikte dev doğalgaz tesisi atağı

Çin ve Rusya küresel ekonomi büyüme hedeflerinin düştüğü bir ortamda, birlikte dev bir yatırıma imza attılar. Çin ile Rusya devasa doğalgaz tesisi projesi başlattı.

Çin Ulusal Kimya Mühendisliği Grubu ve RusGasDobycha gaz şirketi, dünyanın en büyük doğalgaz işleme santrali için 13 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza attı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ETİLEN ENTEGRASYONU PROJESİ

CNCEC yöneticisi Dai Hegen’in açıklamalarına göre söz konusu santral, dünyanın en büyük etilen entegrasyonu projesi olma özelliğini taşıyor.

Bunun yanında Çin Merkez Televizyonu’na yapılan açıklamaya göre, söz konusu proje bugüne dek Çin girişimciler tarafından imzalanan en büyük sözleşme.

FİNLANDİYA KÖRFEZİ'NE KURULACAK

Sözleşme metnine göre, Rusya’nın Finlandiya Körfezi’nin kıyılarındaki küçük bir kasabada doğalgaz işlenecek bir kimya tesisi kurulacak.

2 PARÇALAMA TESİSİ, POLİETİLEN TESİSİ, 2 LAO TESİSİ VE BİR OSBL

Kurulacak olan santralde, yıllık kapasiteleri 1.4 milyon ton olan 2 ayrı etilen parçalama tesisi, yıllık kapasitesi 480 bin ton olan altı polietilen tesisi, yıllık kapasitesi 137 bin ton olan 2 LAO tesisi ve bir dış tesis sınırlayıcı (OSBL) yer alacak.

5 YILDA TAMAMLANACAK

Proje, altyapının arttırılması, ilk evre mühendislikleri ve projenin uygulanması olmak üzere 3 ayrı aşamadan oluşuyor.

SÖZLEŞME 5 YIL GEÇERLİ

Sözleşme, 5 yıllık bir dönem içerisinde geçerli olacak.

CNCEC tarafından yapılan bir basın açıklamasında, karşılıklı çıkarlar ve kazan-kazan sonuçları elde etmek için Rus piyasasıyla işbirliği içerisinde olacakları ifade edildi.