Hava Durumu
°C
108.097,270
0 %
6,703
-0.0283 %
7,519
0.2306 %
372,230
0.0271 %
Çin'in ekonomisinin sarsılması, dünyayı krize götürebilir

Çin'in ekonomisinin sarsılması, dünyayı krize götürebilir

Çin'de yaşanan koronavirüs salgınının olumsuz etkisi, ülke dünyanın önemli ekonomilerinden biri olduğu için tüm dünyaya yapılabilir.

Çin GSYH büyüklüğünde dünya 2'ncisi ve ihracatta ise 1'inci. bu verileri Çin'in dünya ekonomisindeki önemini gözler önüne seriyor.

ÇİN'DE ÜRETİM DURDU

Vuhan kentinde çıkarak tüm ülkeye yayıLan ölümcül virüsün etkisi ile evlerinden çıkamayan halkın üretime katkı sağlayamaması nedeniyle Çin'de üretim önemli ölçüde azaldı.

ÇİN TEDARİK YAPAMAYINCA DÜNYA DA SORUN YAŞADI

Çin'de üretimin durmasının birçok ülkede üretimin daralması anlamına geliyor. Çünkü Çin üretim yapmayarak tedarik zincirini önemli bir kısmını sekteye uğratıyor. Tedarik sağlayamayan diğer ülkelerin fabrikaları ise giderek çalışamaz hale geliyor. Dev otomobil firmalarının dünya üzerindeki fabrikalarının peş peşe kapatmaları da bu yüzden.

DÜNYA KRİZE DOĞRU GİDİYOR

Ekonomi uzmanları böylece küresel krizin 3'üncü ve en ciddi aşamasına gelindiğini belirtiyor. 

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ ÖNEMLİ

Çin, tekstilden otomotive kadar hammadde sağlayan önemli bir kaynak. Bu kaynağın yara alması, zaman zaman farklı ülkelerin lehine sonuçlanıyor gibi görünse de bu geçici bir sonuç. Uzun vadede, Çin'in ekonomik darboğazı tüm dünyayı olumsuz etkileyecek görüşü hakim.

Çin'den dünyaya yayılan koronavirüs salgınının önümüzdeki süreçte daha fazla alana bulaşması, her sektörde çalışan firmalarını oldukça zor durumda bırakacağa benziyor.

Fotoğraf: Reuters