Hava Durumu
°C
105.520,470
0.1525 %
6,820
0.1262 %
7,566
0.2477 %
379,237
0.7462 %
Çelik ithalatında ek vergi uygulanmayacak

Çelik ithalatında ek vergi uygulanmayacak

Türkiye, dünyada ticaret savaşlarının fitilini ateşleyen çelik ithalatında ek gümrük vergisi almayacak. Birçok sanayi kolunda temel girdi olan çelikte ek vergi olmaması. ekonomiye rahatlatıcı etki bırakacak.

TÜKETİCİLE EK MALİYET YANSIMAYACAK

Çelik üretiminde ek verginin kaldırılması kararı sanayicilere nefes aldıracak, başta otomotiv, inşaat ve beyaz eşya sektörlerinde tüketiciye ek maliyet yansımayacak.

TÜRKİYE’DEN ÇELİK ADIMI

ABD’nin yeni dış ticaret stratejisiyle tetiklediği ticaret savaşında Türkiye’den yeni adım.

Önceki gün Resmi Gazete’de yayınlanan İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ ile çelik ithalatında ek gümrük vergisi tahsil edilmeyeceği açıklandı.

Tebliğde, çelik ürünlerinin ithalatında yerli üretime göre nispi artış bulunmaması ve ithalat artışına bağlı olarak yerli üreticilerde ciddi zarar veya zarar tehdidi tespit edilememesi gerekçesiyle ek mali yükün uygulanmayacağı belirtildi.

“OLUMLU GÖRÜŞME”

KPMG Türkiye Gümrük ve Dış Ticaret Direktörü Hakan Uçak, düzenlemenin başta çelik ithal eden sanayiciler olmak üzere Türkiye için olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

2000’li yıllara kadar devam eden liberal dış ticaret politikalarının yerini artık korumacılığa bıraktığını vurgulayan Uçak, “Dünya ticaretinde söz sahibi olan ülke liderlerinin peş peşe korumacı bir dış ticaret politikası uygulayacaklarına ilişkin açıklamaları ve yüksek gümrük vergisinin aktif politika aracı olarak kullanılması, global ticarette daralma beklentisine neden oluyor. Korumacılığın ve ek vergilerin artması sadece dünya ticareti değil, ülke içi üretimi de yakından ilgilendiriyor.” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir