Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,817
0.0704 %
7,557
0.1245 %
376,840
0.1094 %
C vitamini deposu pomelo meyvesi çiftçinin ilgisini çekmeyi başardı

C vitamini deposu pomelo meyvesi çiftçinin ilgisini çekmeyi başardı

Havaların soğuduğu günümüzde Çin greyfurdu olarak bilinen pomelo'yu tanımakta yarar var. C vitamini deposu olan bu meyve sadece Antalya'da yetişiyor. Şu an satışı kısıtlı ama üreticilerin ilgisini çekmeyi çoktan başardı.

Çin greyfurdu olarak bilinen pomelo, olgunlaştığında 2 kilo ağırlığa ulaşıyor. Türkiye'de çok az düzeyde üretim olduğu için ürünün satışı şimdilik yok. Ancak bu ürün gelecek için ümit vaad ediyor.

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü (BATEM), Antalya'da 'pomelo' meyvesini yetiştiriyor. Tam olgunluğa ulaştığında dış kabuğu sararan pomelanın içi kırmızı ve sulu.

"ÇİFTÇİLERİN İLGİSİ YAVAŞ YAVAŞ ARTIYOR"

BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, çiftçilerin pomeloya ilgisinin yavaş yavaş arttığını, birkaç yıl içinde iç pazarda yerini alacak bir ürün olduğunu söyledi. Abdullah Ünlü, İngilizcede "şadok" olarak da adlandırılan pomelo meyvelerinin çapının 15-20 santimetreyi bulabildiğini, küçük bir topu anımsattığını belirtti.

TURUNÇGİLLER ARASINDAKİ EN BÜYÜK TÜR

Pomelonun şeklinin ve büyüklüğünün turunçgiller arasında en ayırt edici özelliği olduğunu aktaran Abdullah Ünlü, şöyle konuştu:

"TADI GREYFURTA BENZİYOR"

"Pomelo tat olarak tatlı greyfurt meyvesine benzer. Zaten greyfurt portakal ile pomelonun doğal bir melezi. Bununla birlikte pomelo, sadece greyfurt değil, bilinen turunçgillerin atası, anası diyebiliriz.

PORTAKAL BU MEYVE İLE MANDALİNA'NIN MELEZİ

Zira portakalın pomelo ile mandalinanın melezi olduğu sanılmaktadır.

KABUĞU KALIN

Kalın bir kabuğa sahip. Özellikle Asya, Hindistan, Çin'de yetişen bir meyve. Ülkemizde çok üretimi olmayan bir meyve çeşidi. Pazara çıkabilecek yeni tropik meyvelerden biri diyebiliriz."

HİNDİSTAN'DA FUTBOL TOPU DİYE OYNANIYOR

Ünlü, pomelonun greyfurda göre daha lezzetli olduğunu belirterek, "Ancak meyvenin kabuğundan ayıklanmasındaki zahmet nedeniyle pek fazla yenmiyor, yetiştirilmiyor. Farklı çeşitleri var. Fakat biz içi kırmızı olanı öneriyoruz.

ANTİOKSİDAN İÇERİĞİ ZENGİN

Çünkü antioksidan içeriği bakımından daha zengin. Sindirime ve mide rahatsızlıklarına iyi geliyor. Hazımsızlığı gideren etkisi var. Şu an üretimi sadece Antalya'da yapılıyor. Zaman geçtikçe bu meyvenin üretiminin artacağını düşünüyorum. Üreticilerimiz zaman zaman pomelo hakkında bizden bilgi alıyor ve talep ediyorlar. Hindistan'da futbol oynarken top olarak kullunılıyor." diye konuştu.

Haber: DHA