Hava Durumu
°C
105.520,470
0.1525 %
6,820
0.1262 %
7,566
0.2477 %
379,237
0.7462 %
Bursa'daki iş bulma kuyruğu uzadıkça uzadı

Bursa'daki iş bulma kuyruğu uzadıkça uzadı

Bursa'da 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında şehirdeki okullarda 'Toplum Yararına Çalışma Programı' ile çalışmak isteyenler İŞKUR önünde uzun kuyruklar oluşturarak saatlerce sıra beklediler.

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 1 yıl boyunca istihdam edilmek üzere geçici 2 bin personel alacağını duyurmasının ardından müdürlüğün önünde uzun kuyruklar oluştu.

BURSALILAR İÇİN TYP UMUT OLDU

Daha mesai saati başlamadan İŞKUR önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, iş umuduyla girdikleri sırada saatlerce bekledi. Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) kapsamında 18 yaşını doldurmuş, İŞKUR'a kayıtlı olan emekli ve malul aylığı almayan bütün işsizlerin müracaat edebildiği TYP programından faydalanmak için çok sayıda kişi başvuru yaptı.

TYP PROGRAMLARI TOPLUM YARARINA DEVREYE GİRİYOR

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

KATILIM ŞARTLARI VE SEÇİLMEK İÇİN YÖNTEMLER VAR

Katılmak için kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli ve malul aylığı almıyor olmak ve açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç) gerekir.

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından belirlenir. Bu yöntemler noter kurası yöntemi, liste yöntemi, yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi olarak sıralanabilir.

Çalışanlar mesaileri karşılığında asgari ücret alıyor.

TYP UYGULAMA ALANLARI

Çevre temizliği
Kamusal altyapının yenilenmesi
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması
Ağaçlandırma park düzenlemeleri
Vadi ve dere ıslahı erozyon engelleme çalışmaları