Hava Durumu
°C
122.141,750
0 %
5,948
0.0908 %
6,565
0.1693 %
302,464
0.7008 %
Brexit sonrasının Türkiye'ye 2,5-3 milyar dolar etkisi olacak

Brexit sonrasının Türkiye'ye 2,5-3 milyar dolar etkisi olacak

Türkiye en çok Avrupa ülkelerine ihracat yapıyor. İngiltere de bunların arasında. İngiltere'nin Brexit sonrasındaki ekonomideki zorlayıcı uygulamalarına, Türkiye de maruz kalacak.

Ticaret Bakanı Ruhsat Pekcan, İngiltere'de yaşanacak Brexit sonrasında ülkeyle yaptığımız ticaret dolayısı ile Türkiye'nin de etkide kalacağını belirtti.

ŞİRKETLER BİLGİLENDİRİLECEK

Bakan Pakcan bu konuda şirketlerimizin yeterli bilgisi olmaması ihtimaline karşı bilgilendirme toplantıları düzenleneceğini aktardı.

İNGİLTERE GÜMRÜK VERGİLERİNİ YÜKSELTECEK

Pekcan: "Brexit sonrası İngiltere bazı alanlarda gümrük vergilerini yükseltecek, bunlar arasında Türkiye'nin en çok ihraç ettiği tekstil, otomotiv gibi ürünler var." diyerek, tehlikeye dikkat çekti.

2,5-3 MİLYAR DOLAR ZARAR

"Anlaşmasız Brexit gerçekleşirse, biz uluslararası taahhütlerimiz nedeniyle Brexit sonrası İngiltere ile hemen STA imzalamayacağız. İkili ticaret bu nedenle 2,5-3 milyar dolar Türkiye aleyhine etkilenecek. Bakanlık olarak Brexit konusunda bu ve gelecek ay il il ziyarete başlanacak. Anlaşmasız Brexit'in etkileri konusunda farkındalığı olmayan firmalar var." açıklaması yapan Pekcan olası ihtimallere karşı iş dünyasının bilinçli olmasını arzu ettiklerini dile getiriyor.

Berxit sonrası ticari kayıp:

Otomotiv sektörü 1.2 milyar dolar

Tekstil 1.3 milyar dolar

Elektronik ve beyaz eşya 500 milyon dolar