Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,817
0.0778 %
7,560
0.1629 %
377,059
0.1676 %
Brexit, İngiltere ekonomisi düşüşe geçirdi

Brexit, İngiltere ekonomisi düşüşe geçirdi

Uzun bir süredir Brexit ile mücadele eden İngiltere ekonomisi, hizmet sektörünün daralması ile birlikte olumsuz sinyaller vererek düşüşünü sürdürüyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson "Ne olursa olsun Avrupa Birliği'nden (AB) alrılacağız." dedi.

İngiliz ekonomisinin sektör verileri, özellikle Eylül sonuçlarıyla beraber beklenmedik bir tablo çizdi.

İngiliz ekonomisinde yüzde 80’lik payla lokomotif niteliğindeki hizmet sektörünün daralma sinyalleri vermesi, piyasalardaki ekonomik durgunluk endişelerini arttırdı.

"İNGİLİZ ŞİRKETLERİNİN ALIM ENDEKSLERİ 50'NİN ALTINDA"

Şirketlerin ihale ve tedarik defterleri üzerinde inceleme yapan IHS Markit ve CIPS adlı kurumlar, şirketlerin hizmet alımları endeksinin 50’nin altında olduğunu açıkladı. 50’nin üzerindeki okumalar gelişmenin, altındakiler ise gerilemenin işareti olarak görülüyor.

EYLÜL AYI BEKLENTİLERİ TUTMADI

Buna göre şirketlerin hizmet alımları endeksi Ağustos’da 50,6 iken, Eylül’de 49,5’e düştü. Oysa, ekonomistlerin Eylül beklentisi 50,3’tü.
Uzun zamandır imalat ve inşaat sektörlerinin altında tutan ekonomik daralma, üçüncü çeyreğin endişe verici rakamlarıyla hizmet sektörüne de sıçradığının işaretlerini veriyor.

9 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Pazardaki şirketlerin ihale ve satın alma defterlerini yorumlayan kurumlar IHS Markit ve CIPS, istihdamda 9 yılın en düşük seviyesine dönüldüğü sonucuna vardı.

Ankete katılan şirketler, ayrılan elemanların yerine yenilerini başlatamadıklarından ve müşterilerinin siparişlerini Brexit nedeniyle ertelediklerinden yakındı.

Özellikle hizmet sektörünün temsilcileri 2016’daki AB’den ayrılık referandumundan bu yana, sektörün en az iyimser olan grubunu teşkil ediyor.