Hava Durumu
°C
110.021,830
0.4426 %
6,765
0.1851 %
7,631
-0.3486 %
366,799
-1.4336 %
Beyoğlu'nu 124 yıl önce lavanta kokusu ile tanıştıran Rebul

Beyoğlu'nu 124 yıl önce lavanta kokusu ile tanıştıran Rebul

Rebul, hemen hepimizin duyduğu, güzel kolonya şişesi ve ferahlatıcı kokusu ile hatırladığı köklü bir marka.

Şirket bundan 124 yıl önce, 1895 yılında Jean Cesar Reboul tarafından İstanbul Beyoğlu’nda Grande Pharmacie Parisienne-Büyük Paris Eczanesi adıyla kuruldu.

Rebul, Osmanlı’nın son dönemine tanıklık eden ve günümüze kadar kurulduğu yerde yaşamını sürdüren tek eczane olarak yaşadı.

İLK ECZACILARDAN MÜDERRİSOĞLU STAJ YAPMAK İÇİN ECZANEYE GELİR

Cumhuriyet tarihinin ilk eczacılarından Kemal Müderrisoğlu, 1920’de üniversitenin ikinci yılında staj yapmak için Rebul Eczanesi’ne başvurmasıyla başlayan ve uzun yıllar süren bu hem ortaklık hem de baba oğul ilişkisi geliştirirler. Bu iletişim, 1938 yılında Türk halkını lavanta kolonyası ile tanıştırır.

LAVANTA ÇİÇEKLERİNİN KOKUSUNU ÜRETMEYE BAŞLAR

Önceleri Bay Jean Cesar Reboul’un bahçesinden yetiştirilen lavantaların uçan yağlarından elde edilen kolonya, daha sonra her yıl Fransa’nın güneyinde Grasse kentine yakın bölgelerden gün ağarana kadar toplanan, kokusuyla fabrikanın ağır havasını yok eden, lavanta çiçekleri ile üretilmeye başlanır.

Sene 1939’u gösterdiğinde Bay Reboul ülkesine dönerken, gözü gibi baktığı eczanesini, hayattaki tek yakını olan genç ve çalışkan eczacı Kemal Müderrisoğlu’na devreder.

ECZANE DEVREDİLİNCE İSMİ DEĞİŞİR

Akabinde eczanenin ismi Rebul olarak değişir. Rebul Lavanda Kolonyası, kısa süre içinde Pera’nın erkekleri başta olmak üzere, İstanbul beyefendilerinin kokusu haline gelir. Rebul Lavanda kolonyadan ziyade daha çok babadan oğula geçen farklı bir mirasa dönüşür.

BEYOĞLU'NDA DOLAŞMANIN ŞARTI ŞIK GİYİNMEK VE TEMİZ KOKMAK

Öyle ki Beyoğlu'nda dolaşmak için Rebul’un lavantasının sürülmesi gerektiği kuşaktan kuşağa bir efsane olarak aktarılır. Rebul Lavanda bir kolonyadan öte, o dönemin en popüler erkek parfümü, kuaförler tarafından saça uygulanarak stresten arındırıcı bir mucize, her eve götürülen en prestijli hediyesi olur.