Hava Durumu
°C
117.741,100
-0.5553 %
6,856
-0.115 %
7,823
-0.0332 %
399,417
0.004 %
Batı Akdeniz'in ihracat şampiyonu 'domates' oldu

Batı Akdeniz'in ihracat şampiyonu 'domates' oldu

Geçen yıl yaklaşık 500 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze ihracatı gerçekleştiren Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, yurt dışına en fazla domates gönderdiğinin bilgisini paylaştı.

Batı Akdeniz'in ihracat şampiyonu 'domates' oldu

Geçen yıl yaklaşık 500 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze ihracatı gerçekleştiren Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, yurt dışına en fazla domates gönderdi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Ergin Civan, Antalya, Isparta ve Burdur bölgesinden 2019'da 164 ülkeye 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiğini söyledi. Bir önceki yıla göre yüzde 2,14'lük bir artış olduğunu belirten Civan, ihracatın büyük bir bölümünü 500 milyon dolarlık ihracatla yaş meyve ve sebze sektörünün oluşturduğunu bildirdi.

EN ÖNEMLİ İHRACAT KALEMİ YAŞ SEBZE VE MEYVE

Bölgenin en önemli ihracat kaleminin yaş sebze ve meyve sektörü olduğuna değinen Civan, "Bu sektörde de en fazla ihracat kalemimiz domates. Geçen yıl 117 milyon dolarlık domates ihracatı yaptık. Örtü altı domates üretiminde Antalya, lider kent. Tarımsal üretimde de Türkiye'nin bir numaralı şehri. Antalya için turizmin olduğu kadar tarımın da başkenti diyebiliriz." dedi.

EN FAZYA RUSYA'YA GİTTİ

Domateste en önemli pazarın Rusya olduğunu anlatan Civan, Avrupa'da da hemen hemen her ülkeye ve Orta Doğu'ya domates gönderdiklerini dile getirdi. 

DOMATESİN RAKİBİ BİBER

Son yıllarda biberde de önemli bir ihracat miktarına ulaştıklarına işaret eden Civan, geçen yıl biber ihracatının 90 milyon doları geçtiğini bildirdi.