Hava Durumu
°C
108.097,270
0 %
6,703
-0.0372 %
7,511
0.1213 %
372,348
0.0588 %
Bankalar Birliği'nden çek ödeme destek kredisi

Bankalar Birliği'nden çek ödeme destek kredisi

Bankalar Birliğinin açıkladığı bilgiye göre çek ödeme destek kredisi paketinden KOBİ'ler, kurumsal ve ticari müşterilerin yararlanacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ikinci bir destek paketi olarak "Ekonomik İstikrar Kalkanı" kredi desteği, hayata geçirildi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankacılık sektörünün, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen kurumsal ve ticari müşterilere iki kredi paketi uygulamaya aldığını bildirdi.

İKİ PAKET DEVREDE

TBB, "Çek Ödeme Destek Kredisi" ve "Kredi Desteği" hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada Hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile başta KOBİ’ler olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin, bugüne kadar gerçek ticari işlemlerine dayalı olarak keşide ettikleri ve edecekleri çeklerinin ödenmesi amacıyla, her bir banka tarafından ayrı ayrı belirlenmek üzere tahsis edilen limitler dahilinde kredi kullandırılmaya devam edileceği bildirildi.

TİCARİ İTİBARIN KORUNMASI

"Çek Ödeme Destek Kredisi" ile müşterilerin ticari itibarlarının korunmasına katkı sağlanmasının amaçlandığı ifade edildi.

12 AY VADELİ

Açıklamada, kredi desteğinin 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık yüzde 9,5 faizli olacağı bildirildi.