Hava Durumu
°C
89.090,570
0.0061 %
6,615
-1.2995 %
7,222
-1.8537 %
342,800
-0.1034 %
Bakan Albayrak: Böyle devam ederse büyüme beklentimizin üzerinde yaşanır

Bakan Albayrak: Böyle devam ederse büyüme beklentimizin üzerinde yaşanır

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, iş dünyası ile buluşmasında yaptığı konuşmada "2020 yılına hedeflerimiz ve projeksiyonlarımız doğrultusunda olumlu bir başlangıç yaptık." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "9 ile 11 bandındaki faizlerle ilgili kamu bankalarımızla görüştük ve bunu yüzde 8 ile 10 aralığına getirmek için mutabık kaldık." diye konuştu.

"YÜZDE 5 BAZ BÜYÜME ORANI" 

Albayrak, açıklamasında şunları söyledi: "Uluslararası Sermaye Piyasalarında 5 ve 10 yıl vadeli olmak üzere çift dilim bir tahvil ihracı yaptık. Bu ihraç, Uluslararası Sermaye Piyasalarında ülkemizden tek seferde gerçekleştirilen en yüksek tutarlı ihraç olma özelliğini taşıyor. İhraca gelen yaklaşık 11 milyar dolar tutarındaki yatırımcı talebi, Uluslararası Sermaye Piyasalarında gerçekleştirdiğimiz ihraçlara gelmiş en yüksek yatırımcı talebidir. Böyle devam ederse yüzde 5 baz büyüme oranı beklentilerimizin üzerinde yaşanır." açıklamasını yaptı.

Bakan Albayrak: Ekonomimiz 2019 yılı ilk çeyreği itibarıyla büyüme eğilimine geri dönmüştür

“EKONOMİMİZ BÜYÜYOR”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "2019 yılı gibi zor bir yılı geride bıraktıktan sonra büyümeye odaklandık. Ekonomimiz 2019 yılı ilk çeyreği itibarıyla büyüme eğilimine geri dönmüştür. Alınan tedbirler meyvelerini vermiş, hem ekonomiye duyulan güven iyileşmiş hem de ekonomide çarklar daha hızlı döner hale gelmiştir." dedi.

“ÇİFTÇİ VE ÜRETİCİLERE YENİ AÇILIMLAR YOLDA”

Tarımın desteklenmesi konusunda yeni bir sistem tasarladıklarını kaydeden Albayrak, "Tarımın desteklenmesi ve gıda enflasyonu ile mücadele kapsamında hem girdi finansmanı hem de üretilen ürünün pazarlanmasını planladığımız uçtan uca bir sistem tasarlıyoruz. Ziraat Bankamızın merkezinde yer alacağı bu sistemi çok yakında çiftçi ve üreticilerimizle paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

“GIDA FİYATLARINDAKİ OYNAKLIK ÖNLENECEK”

Albayrak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Politika faizi uzun bir aranın ardından Türk ekonomisine yönelik kur saldırılarının başladığı Ağustos 2018 dönemi öncesi seviyelerin de altına geldi. 2020'de de enflasyonla mücadelede önemli adımları hayata geçireceğiz. Özellikle gıda fiyatlarındaki oynaklığın önüne geçmek için birçok politika başlattık."

"35 MİLYAR KREDİ TAHSİS EDİLDİ"

Bakan Albayrak, İVME Paketi'ne ilişkin, "Ocak sonu itibarıyla 64 bin 367 müşteriye 50,2 milyar lira kredi tahsis edilirken bunun 31 milyar TL'si yatırıma dönüştü. İstihdam Odaklı Kredi Paketi ile 150 bin istihdam taahhüdü sağlandı. Toplamda yaklaşık 35 milyar lira kredi tahsis edildi." dedi.