Hava Durumu
°C
114.241,130
-0.8076 %
6,159
0.1072 %
6,736
0.5808 %
326,722
0.8435 %
Asya Ticaret Anlaşması emin adımlarla ilerliyor

Asya Ticaret Anlaşması emin adımlarla ilerliyor

Asya Ticaret Anlaşması müzakerelerinde önemli ilerleme sağlandığı belirtildi.

Çin, Güney Kore, Japonya, Hindistan, Avustralya ve Yeni Zellenda'nın yanı sıra 10 ülke ticaret anlaşmasında yol aldı. Hindistan hazır olduğu zaman anlaşma da imzalanacak.

ASEAN MÜZAKERELERİ UZADI

Tayland tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada, Asya ülkelerinin dünyanın en büyük ticaret anlaşması olabilecek potansiyel anlaşma üzerine görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamada Hindistan'ın dile getirdiği endişelere karşın Bangkok'daki zirvede başarılı gelişmelere ilişkin açıklama yapılabileceği ifade edildi. Güneydoğu Asya ülkeleri, kısmen ABD-Çin ticaret savaşının etkisiyle tetiklenen 16 ulusu kapsayan Çin destekli Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) için dün en azından geçici anlaşmaya varmayı umuyordu. Hindistan tarafından son anda dile getirilen talepler, Bangkok'ta gerçekleştirilen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) zirvesindeki müzakerelerin uzamasına neden oldu. 

İMZALAR GELECEK YIL ATILIYOR

Tayland Ticaret Bakanı Jurin Laksanawisit, “Dün akşam gerçekleştirilen müzakereler nihai idi. RCEP anlaşmasının başarısına dair liderler tarafından bugün ortak bir açıklama yapılacak. Hindistan da bunun bir parçası ve açıklamaya ortak yapılacak. İmzalar gelecek yıl atılacak.” dedi.

ASEAN

ASEAN Güneydoğu Asya Uluslar Birliği; 8 Ağustos 1967'de Vietnam Savaşı'ndan kaynaklanan komünist genişlemeye karşı olarak Filipinler, Malezya, Tayland, Endonezya ve Singapur arasında kurulan uluslararası örgüt. 2005 yılında örgütün toplam gayri safi yurtiçi hasılası yaklaşık 884 milyar dolar.

RCEP

RCEP'in Güneydoğu Asya ülkelerinden oluşan 10 üyesi bulunuyor. Çin, Güney Kore, Japonya, Hindistan ve Yeni Zelanda da RCEP üyeleri arasında bulunuyor.