Hava Durumu
°C
89.510,880
0.4779 %
6,606
-1.4323 %
7,220
-1.8809 %
340,775
-0.6935 %
ASRİAD: Faiz indirme kararı iyileşmeyi hızlandıracak

ASRİAD: Faiz indirme kararı iyileşmeyi hızlandıracak

TCMB, 2020 yılının ilk toplantısında faiz indirme kararlarına devam ederken, ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman yaptığı değerlendirmede 'Faiz indirme kararı ekonomik iyileşmeyi hızlandıracaktır.' yorumunda bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararını; 75 baz puan indirerek yüzde 12'den yüzde 11,25'e çekme şeklinde verdiğini hatırlatan Asrın İş Adamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman, bu kararın beklentilere uygun bir karar olduğunun tescil edildiğini söyledi.

"PİYASA AÇIKLANAN FAİZ KARARINA UYUMLU"

Piyasaların bu kararı olumlu şekilde karşıladığını, BIST 100 endeksinin yükseliş, dövizlerin ise düşüş reaksiyonu gösterdiğini ifade eden Danışman, böylece finansal piyasaların ekonomik gelişmeyi kabullenmiş ve herhangi bir spekülasyona mahal olmadığını tescil etmiş olduğunun altını çizdi.   

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman açıklamasında şunları söyledi: “Kararın gerekçesinde; son döneme ilişkin veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşme devam etmekle birlikte yatırımlar zayıf seyrini sürdürdüğü ve rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde  belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi  beklenmektedir, ifadeleri yer almıştır.”

“FAİZ İNMEYE DEVAM ETTİKÇE YATIRIM ORTAMI İYİLEŞECEK"

Kararın enflasyona olumlu katkı vermesini beklediğini ve piyasa faizleriyle de destekleneceğini umduklarını belirten Adnan Danışman, bankaların konuyu ağırdan almamaları gerektiğini, TCMB’nin kararlarına ne kadar hızlı adaptasyon sağlanırsa yatırım ortamının iyileşmesine de o kadar hızlı katkı verilmiş olacağını dile getirdi.

"MERKEZ BANKASININ CESUR KARARLARI SONUÇ VERDİ"

Danışman faiz kararıyla ilişkin olarak sözlerini şöyle tamamladı: "2018 krizi ile birlikte yüzde 24’lere çıkan faizler, Haziran 2019’dan itibaren TCMB’nin cesur kararlarıyla hızlı bir düşüş trendine girmiş ve altı ayda 11.25 seviyesine düşürülmüştür. 2020 yılında her ay PPK toplanarak faiz kararlarını gözden geçirecek. Daha fazla düşüş imkânlarının oluşmasını temenni ediyoruz. Böylece gerçek büyüme dönemine geçiş söz konusu olacaktır.”