Hava Durumu
°C
122.141,750
0 %
5,948
0.0875 %
6,564
0.1525 %
302,445
0.6945 %
Asırlık yalıların fiyatları el yakıyor

Asırlık yalıların fiyatları el yakıyor

Üç imparatorluğa başkentlik eden iki kıtaya yayılan İstanbul Boğazı'ndaki yayılar incileri gibi dizili. Boğazda 366’sı tarihi özellik taşıyan 600 adet yalı var. Bu yalılardan ikisi 150 milyon ve 100 milyon dolarla dünyanın en pahalı iki evi sıfatını taşıyor.

Bugüne kadar Boğaz’da en fazla para istenen yalı Yeniköy’deki Şehzade Burhanettin Yalısı oldu. Bu yalı için 150 milyon dolar telaffuz ediliyor.

Rumeli Hisarı’ndaki Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı için ise 100 milyon dolar isteniyor.

Bunlar dünyanın en pahalı on evinden ikisi.

PIERRE LOTİ'YE EV SAHİPLİĞİ YAPAN YALI

Abud Efendi yalısına komşu olan Kandilli’deki Kont Ostrorog Yalısı Boğaziçi’ndeki en güzel ve tarihi binalardan biri. İslam hukuku konusunda uzman olan Polonya doğumlu Leon Ostrorog, Osmanlı İmparatorluğu’na danışmanlık yaptı. Galata bankerlerinden olan Lorando’ların kızı Jeanne ile evlenen kontun misafirleri arasında Pierre Loti gibi çok sayıda ünlü isim oldu. Yalı Koç ailesine ait.

ULUSLARARASI YAYINLARA KAPAK OLAN VAR

Ebru Mengenecioğlu’nun zevkinin yansıdığı, ABD’deki Harper’s Bazaar’a kapak olan Kandilli’deki Edib Efendi Yalısı da çok özel bir yapı.

SALACAK'TAKİ YALININ KÜTÜPHANESİNDE BİR ÖMÜR GEÇER

Ömer Koç’un Salacak’ta yaşadığı eskiden Mahmut Baler’e ait olan köşk ise rafine zevkin ürünü. Kütüphanesinde bir ömür bile geçirilebileceği söyleniyor,