Hava Durumu
°C
114.808,560
-0.8506 %
6,865
0.051 %
7,771
0.1211 %
397,437
0.1204 %
Almanya'nın ekonomisi 3'üncü çeyrekte zayıf kaldı

Almanya'nın ekonomisi 3'üncü çeyrekte zayıf kaldı

Almanya'nın ekonomisinin güçlü olması, Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ülke olması açısından bizim için önem taşıyor. Almanya hükümeti, ülkede ekonomik büyümenin 3'üncü çeyrekte zayıf kaldığını ve büyümede iyileşme belirtisi olmadığını duyurdu.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'nın, ülke ekonomisine yönelik aylık raporunda Alman ekonomisindeki büyümenin 3'üncü çeyrekte zayıf kaldığının belirti. 

İŞ DÜNYASI ORTAM ENDEKSİ İYİ

Raporda “Göstergeler bir iyileşme sinyali vermiyor fakat iş dünyası ortam endeksi umut için ilk ışığı gönderdi.” ifadesine yer verilmesi piyasaları sakinleştirdi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ YÜKSEK AMA SANAYİ ÜRETİMİ DÜŞÜK

Bakanlığın raporunda, hizmet sektörünün genişlediği ve inşaat sektöründeki büyümenin yüksek kaldığına işaret edilerek, sanayi üretiminin düşme eğiliminde olduğu bildirildi.

İHRACAT ARTTI, İTHALAT DURDU

Raporda, Almanya’nın ihracatının 3'üncü çeyrekte belirgin bir şekilde arttığı ve ithalatının da durgunlaştığı kaydedildi.

İş gücü piyasasında ise ekonomik durum nedeniyle istihdam oluşturmanın yavaşladığına yer verilen raporda, Alman şirketlerinin gelecek aylarda ihracatta iyiye doğru bir gidiş beklemedikleri aktarıldı.

Almanya ekonomisi, bu yılın 3'üncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 büyüme kaydederek resesyona girmekten kurtulmuştu. Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) verilerine göre, Almanya'da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), bu yılın 3'üncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 büyüdü.

ALMANYA’NIN BÜYÜMESİ KÜRESEL BASKILARDAN ETKİLENDİ

Brexit belirsizliği, ABD-Çin ticaret ilişkileri, otomobil sektöründeki yavaşlama ve yumuşak küresel talep ihracata dayalı Alman ekonomisini etkilemeye devam ederken, 17 Ekim'de Alman hükümeti, bu yıl için daha önce yüzde 0,5 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisini korudu, gelecek yıla ait büyüme beklentisini ise yüzde 1,5’ten 1’e indirdi.

BEKLENTİ BU YIL 0,5'LİK BÜYÜME

Alman hükümeti ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, bu yıl büyümenin yüzde 0,5’te kalmasını bekliyor. Almanya'da ekonomi, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,5 büyürken, ikinci çeyrekte yüzde 0,2 daraldı.