Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,817
0.0748 %
7,562
0.1894 %
377,086
0.1748 %
Alaçatı'da 40 yıl sonra sakız ağacı hasadı yaşandı

Alaçatı'da 40 yıl sonra sakız ağacı hasadı yaşandı

Çeşme Belediyesi, 200 yıllık sakız ağaçlarından elde edilen damla sakızının ekonomiye kazandırılması için 'Çeşme'den Sakız Damlıyor' projesini başlattı. Gıdadan kozmetiğe kadar birçok alanda kullanılan sakızın kilosu 300 euro değerinde.

Ağaçlardan elde dilen sakızlar eskiden evlerde tatlı yapımında kullanılır ve yanında kendisine eşlik eden özel bir mumla birlikte harmanlanarak çiğnenirdi. Bu sakızın mide için dinlendirici bir etkisi vardı.Kapalıçarşı gibi tarihi çarşıların kapılarında sakız tezgahları açılırdı.

SAKIZ BULMAK ÇOK ZORDU

Günümüzde bu tür sakızlar o kadar azaldı ki Eminönü Mısır çarşısındaki bir dükkanla yanındaki çarşıdaki iki dükkandan başka yerde bulmak mümkün olmuyordu. Uzun yıllardan beri sakız bağımlıları alışkanlıklarından yoksun kalmıştı. 

RUMLARDAN KALMA 110 AĞAÇ BAKIMA ALINDI

"Çeşme'den Sakız Damlıyor" projesini kapsamında Alaçatı Mahallesi'nde Rumlardan kalan 110 sakız ağacının günlerce bakımları yapıldı, ürün elde edilir duruma getirildi.

AĞACA ATILAN ÇİZİKTEN DAMLAYAN SAKIZLAR YERE DÜŞÜNCE TOPLANIYOR

Hasat için ilk çizikler atıldıktan sonra ağaçlardan doğal reçine elde edildi. Şimdi, kuruyan ve küçük taneler şeklinde yere düşen sakızlar, işçiler tarafından tek tek toplanıyor.  Toplanan sakızlar temizlendikten ve çeşitli işlemlerden geçirilip, satışa sunuluyor.

KİLOSU 33 EURO

Çeşme Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Projeleri Sorumlusu Kazım Beyaz, ilçede uzun yıllar sonra ilk kez sakız hasadının başladığını, bu değerli ürünü ekonomiye kazandırmak istediklerini söyledi. Bahçede bulunan 110 ağaçtan 5 ile 8 kilogram sakız elde etmeyi beklediklerini açıklayan Kazım Beyaz, bu ürünün kilogram fiyatının 300 euroyu bulduğunu söyledi.

İzmir'de 40 yıl sonra sakız ağacı hasadı: Kilosu 300 euro

BİR SONRAKİ HASAT 3 YIL SONRA

Beyaz, "Bu özel ürün ülkeye önemli bir katma değer sağlayacak. Ağaca doğru bakım uygulanırsa 3 yıl sonra ürün alınabiliyor." dedi.

İzmir'de 40 yıl sonra sakız ağacı hasadı: Kilosu 300 euro

"BİR AĞACIN ÜRÜNÜNÜ 2 GÜNDE TOPLUYORUZ"

Hasadın zor ve zahmetli olduğunu söyleyen Akif Tunç (47) isimli işçi, "Sakız, ağaçtan yere döküldükten sonra bunları tek tek topluyoruz. Çok ufaklar. Ama bunu başka toplama yöntemi yok." dedi.

"ÜRÜNÜ ZOPLAMAK ZOR"

Barış Özer (29) isimli işçi de bir ağacın ürününü 2 günde ancak toplayabildiklerini belirterek, yaptıkları işin biraz zor olmasına rağmen eğlenceli taraflarının da bulunduğunu da söyledi.

İzmir'de 40 yıl sonra sakız ağacı hasadı: Kilosu 300 euro

SAKIZ ADASI'NIN GEÇİM KAYNAĞI

Yunanistan'ın Sakız Adası'nın önemli bir geçim kaynağı olan damla sakızı, kozmetik, gıda ve ilaç sektöründe de kullanılıyor. 

BURGAZADA'NIN SAKIZLI DONDURMASI

Burgaz adanın meşhur sakızlı dondurması da Yunanistan'dan geliyor.

İzmir'de 40 yıl sonra sakız ağacı hasadı: Kilosu 300 euro