Hava Durumu
°C
123.556,100
0 %
5,935
0.0134 %
6,577
-0.0607 %
296,135
-0.4497 %
Aktivist Greta Thunberg, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

Aktivist Greta Thunberg, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

BM İklim Zirvesi COP24’te yaptığı çıkışla dikkat çekerek adı bir böceğe verilen Aktivist Thunberg, şimdi de Nobel Barış Ödülü'nün en büyük adaylarından birisi oldu.

Henüz 16 yaşında olmasına rağmen Greta Thunberg’in “İklim Krizine” dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi COP24’te yaptığı eylemler, milyonlarca genci etkiledi. Bu nedenle bilim adamları tarafından Londra Doğa Tarihi Müzesi’nde bulunan daha önce isimlendirilmemiş bir böceğe aktivist Greta Thunberg’in ismi verildi.

“DOĞAYI SAVUNANLARIN İSİMLERİNİN YENİ TÜRLERE VERİLMESİ UYGUN”

Londra Doğa Tarihi Müzesi’nin böceklerden sorumlu kıdemli küratörü Dr. Max Barclay, konu ile ilgili olarak “Keşfedilmemiş türlerin biyoçeşitlilik kaybı nedeniyle, onları isimlendirmeden önce her zaman kaybedilmesi muhtemel. Bu nedenle doğayı savunmak, savunmasız türleri korumak için çok uğraşan birisinin ardından en yeni keşiflerden birini adlandırmak uygun olur.” açıklamasını yaptı.

TIME DERGİSİ'NCE 2018’İN EN ETKİLİ 25 GENCİ ARASINDA YER ALDI

İklim Zirvesi’nde politikacılara “Eğer böyle davranmaya devam ederseniz başarısız olacaksınız. Eğer başarısız olursanız da insanlık tarihinin en kötüleri olarak anılacaksınız.” şeklinde seslenmesi hafızalara kazınan Thunberg ayrıca Time Dergisi tarafından 2018’in en etkili 25 gencin arasında gösterildi.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ'NÜN FAVORİSİ

Aktivist Thunberg, BM İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmanın dünyada bulduğu yankı nedeni ile Nobel Barış Ödülü'nün favorileri arasında gösteriliyor.

Fotoğraf: AA