Hava Durumu
°C
89.100,210
0.0169 %
6,612
-1.3517 %
7,219
-1.8836 %
342,591
-0.1643 %
Akademisyenler, sanayicilere akıl verecek

Akademisyenler, sanayicilere akıl verecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın başlattığı bir programla sıkıntıda olan sanayiciler, o sıkıntıları ile ilgili uzman hocaların desteğini alarak ilerleyecekler.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca başlatılan proje kapsamında, Tekirdağ'da mentorluk eğitimi verilen 40 akademisyen, kentteki Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) bünyesindeki fabrikalarda ihtiyaç duyulan konularda danışmanlık hizmeti verilmesi kararlaştırıldı.

ÖNCE 40 AKADEMİSYEN MENTORLÜK EĞİTİMİ ALDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca başlatılan, Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (TNKÜ) koordinesinde yürütülen çalışmada, 40 akademisyene, rektörlük binasında uzman kişilerce mentorluk eğitimi veriliyor.

TEKİRDAĞ'DAKİ OSB'LERE YÖNELİK

Yaklaşık bir ay önce başlatılan ve 20 Şubat'ta sona erecek eğitimi tamamlayan akademisyenler, Tekirdağ'daki OSB'lerde faaliyet gösteren fabrikalara, ihtiyaç duyulan konularda danışmanlık hizmeti verecek. Bu çalışmayla fabrikalardaki üretimin ve gelirin arttırılması amaçlanıyor. Akademisyenler, sanayicilerin daha kontrollü adımlar atmasını sağlayacak.

FİRMALARIN YOK HARİTASININ BELİRLEMESİ İÇİN

Bölgede bulunan 12 Organize Sanayi Bölgesi ile Avrupa Serbest Bölgesi bünyesindeki firmalara, üretimleri ve ürünlerini geliştirmeleri sırasında yol haritası belirlemek amaçlanıyor.

AMAÇ SANAYİCİLERİN KAR MARJINI YÜKSELTMEK

TNKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eker, program kapsamında eğitim alan akademisyenlerin, sanayicilerin kar marjının yükselmesine katkı sağlayacağını söyledi.

SIKINTILI OLAN İŞ YERYERİNE GİDİLECEK

Projenin, sanayicilerin talepleri doğrultusunda gerçekleştirildiğini anlatan Eker, "Mentor çalışması, yetişmiş insanların sıkıntılı olan iş yerlerine giderek buradaki sorunların giderilmesini sağlayan programdır. Bu, danışmanlığın ötesinde bir uygulama olarak da değerlendirilebilir." dedi.