Hava Durumu
°C
105.520,470
0.1525 %
6,820
0.1262 %
7,566
0.2477 %
379,237
0.7462 %
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun harekat açıklaması iş dünyasını rahatlattı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun harekat açıklaması iş dünyasını rahatlattı

Piyasalar, Barış Pınarı Harekatında ABD-Türkiye ilişkilerini takip edeceklerdi. Dövizin hareketlenmesini istemeyen iş çevreleri açısından; ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun harekatın Türkiye için bir gereklilik içerdiğini işaret eden konuşması rahatlatıcı etki yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin PBS televizyonundan sunucu Judy Woodruff'a yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin soru üzerine, "Türkiye'nin meşru bir güvenlik kaygısı var.

TÜRKİYE'NİN GÜNEYİNDE GÜVENLİK KAYGISI YATARAN TERÖR TEHDİTİ VAR

Güneylerinde terör tehdidi var. Biz ABD'nin hedefleri doğrultusunda Suriye'de DEAŞ tehdidi ile mücadele ederken terörün Türkiye'deki insanları hedef almaması için elimizden geleni yaptık. Bunu yapmaya da devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

“ABD HAREKAT İÇİN YEŞİL IŞIK YAKMADI, TRAMP ABD ASKERLERİNİ KORUMAYA ALDI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesinin ardından bölgedeki ABD askerlerinin çekildiğini hatırlatan sunucunun "ABD, harekat için Türkiye'ye yeşil ışık yakmış görünüyor." yorumunu yapması üzerine Pompeo, şunları kaydetti:

"Hayır, bu doğru değil. ABD, harekat için yeşil ışık yakmadı. Pazar gecesi yapılan görüşmede bölgedeki ABD askerilerinin risk altında kalabileceği ortaya çıkınca Başkan Trump askerleri zarar görmeyecekleri bir yere kaydırmaya karar verdi. Yapılan budur."