Hava Durumu
°C
117.630,220
-0.649 %
6,866
0.086 %
7,818
0.4393 %
396,815
-0.1828 %
ABD'deki ekonomik faaliyetler benzeri görülmemiş bir hızda daraldı

ABD'deki ekonomik faaliyetler benzeri görülmemiş bir hızda daraldı

Fed "Finansal İstikrar Raporu"nun Mayıs 2020 sayısında, koronavirüs salgını ve ekonomiye yönelik görünümün belirsizliğine işaret ederek, "Finansal sektör kırılganlıkları kısa vadede büyük ihtimalle daha belirgin olacak." ifadesine yer verdi.

ABD Merkez Bankası (Fed), Amerikan finansal sistemine ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı "Finansal İstikrar Raporu"nun Mayıs 2020 sayısı mayıs sayısının yayınladı.

ABD’DE EKONOMİK FAALİYETLER DURMA NOKTASINA GELDİ

Koronavirüs salgını ve buna karşı alınan önlemlerin mart ayının ortasından itibaren bazı ekonomik sektörleri durma noktasına getirdiğine vurgu yapılan raporda, ABD'deki ekonomik faaliyetin benzeri görülmemiş bir hızda daraldığı ve işsizlik oranının nisanda yüzde 14,7'ye yükseldiği anımsatıldı.

RAPORA GÖRE ABD’DEKİ FİNANSAL KOŞULLAR ETKİLENDİ

Raporda, "Yurtiçi ve yurtdışında ekonomik faaliyetteki aksaklıklar, finansal koşulları önemli ölçüde etkiledi ve kredi akışını bozdu." değerlendirmesinde bulunuldu.

"FİNANSAL KURULUŞLAR SIKINTI YAŞAYABİLİR"

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerine karşı alınan önlemlerin hatırlatıldığı raporda, 2008'den bu yana uygulanan finansal reformların sektörün dayanıklılığını artırmasına rağmen finansal sistemin yine de şok yaşadığı kaydedildi.

Fed'in raporunda, marttan bu yana yaşanan ekonomik ve finansal şoklardan kaynaklı hane halkı ile işletmelerin bilançolarındaki sıkıntıların bir süre daha kırılganlıklara neden olacağı belirtildi.