Hava Durumu
°C
97.973,840
0.6677 %
5,840
-0.3157 %
6,507
-0.3994 %
279,548
-0.0225 %
Küresel istikrar için en büyük risk: ABD-Çin ticaret savaşları

Küresel istikrar için en büyük risk: ABD-Çin ticaret savaşları

IMF Başkan Yardımcısı Lipton, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarını değerlendirerek küresel anlamda bir risk oluşturduğunu söyledi.

Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen bir konferansta konuşan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı David Lipton, ekonomik şoklara hazırlıklı olmak için Avrupa’da mali dengelenmenin sağlanması gerektiğini belirterek, “Açıkçası bu sadece Avrupa ile ilgili bir mesele değil. ABD’nin de mali anlamda sorunları çözmesi gerekiyor. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları küresel istikrar için en büyük riski oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

"İNGİLTERE’NİN AB’DEN AYRILMASI AVRUPA İÇİN BELİRSİZLİK OLUŞTURUYOR"

Lipton, Avrupa’da makro ekonomik şoklara karşı konulmasının ve mali parasal politika karışımının geliştirilmesinin son derece önemli olduğunu belirterek, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının Avrupa için belirsizlik oluşturduğunu söyledi.

“AVRUPA GELECEKTEKİ EKONOMİK BİR BOZULMAYA KARŞI HAZIRLIKLI OLMALI”

Avrupa’nın gelecekte gerçekleşebilecek ekonomik bir bozulmaya karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirten Lipton, “Ciddi bir resesyon, Avrupa’da ekonomik sorun yaşayan ülkeler  için son derece zarar verici olur. Çünkü bu durum kötü hazırlandıklarını gösterecektir.” değerlendirmesinde bulundu.