Hava Durumu
°C
122.540,220
0 %
5,933
-0.0505 %
6,557
-0.1401 %
297,870
-0.1223 %
ABD-Çin ticaret görüşmeleri yeniden başlıyor

ABD-Çin ticaret görüşmeleri yeniden başlıyor

Küresel ekonominin odaklandığı ABD-Çin ticaret savaşlarına belki de çözüm getirecek görüşme süreci başladı. Ancak görüşme öncesinde yine birbirini suçlayan tarafların beyanlarına bakılınca uzlaşmaya varmanın kolay olmayacağı görülüyor.

ABD ile Çin arasında gümrük vergisi savaşını bitirmek üzere iki ay önce başlayan görüşmeler durdurulmuştu.

HUAWEI DE GÖRÜŞMELERE DAHİL OLDU

Küresel ekonomiyi yakından etkileyen sürtüşmenin giderilmesini sağlayacak görüşmeler Çin teknoloji devi Huawei’nin de dahil olmasıyla bugün tekrar başladı.

Ekonomistler her iki tarafın da büyük görüş ayrılığı bulunduğunu, bir anlaşmaya varmanın kolay olmayacağına vurgu yapıyor.

İKİ ÜLKE BAŞKANI DA SORUNU ÇÖZMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLÜYOR AMA AÇIKLAMALARI TAM TERSİ

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cimping’in haziran ayında iki ülke arasında süregelen gümrük vergisi anlaşmazlıklarını bir sonuca bağlama isteğine rağmen iki ülke arasındaki sözlü atışmaların sürdüğü kaydedildi.

TRUPM, GÖRÜŞMELERİ ÖNEMSEMEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Trump Cuma günü görüşmeler konusunda, “Bir anlaşmaya varıp varmayacaklarını bilmiyorum. Belki de bir anlaşmaya varabilirler. Belki anlaşmaya varabilirler. Önemsemiyorum.” diyerek, ABD’nin Çin mallarına uyguladığı yüksek tariflerle onlarca milyar dolar kazandığını tekrarladı.

HEYET BUGÜN BİR ARAYA GELECEK

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ın bugün Çin Ekonomi Çarı Başkan Yardımcısı Liu He’nun başkanlığını yaptığı Çin delegesiyle görüşmesi bekleniyor.

Çin liderleri, ABD’nin robot, yapay zeka ve diğer teknolojilerde sanayi liderlerinin devlet destekli gelişmesi planını geri çekmesi baskısına direniyor. Washington, bu çabaların yabancı firmalardan teknoloji çalmaya veya teknoloji vermeleri için onlara baskı yapmaya dayanmasından şikayet ediyor.