Hava Durumu
°C
92.071,130
2.8123 %
6,781
0.0029 %
7,319
0.0095 %
361,124
3.0099 %
65 yaş üstü çiftçi kadınlar yasaktan yana dertli

65 yaş üstü çiftçi kadınlar yasaktan yana dertli

Seferi Kadınlar Kooperatifi Başkanı Karahanoğlu: “Eğer 65 yaş üstü çiftçilerimiz tarlalarına ulaşamazsa, yaz ürünlerimiz de tehlikeye girecek.” diye dikkat çekiyor.

Koronavirüs daha çok yaşlıları etkilediği ve onları koruma altına almak için 65 yaş üstü olanlar evlerinde kalacaklar. Kamu görevi yapanlar hariç.

65 YAŞ ÜSTÜNE GELEN YASAK, FİDE EKİMİNİ ETKİLEYECEK

Bu bilinen ve saygı duyulan bir karar olmasına rağmen bu yaş grubunun yaptığı işlerden birisi de çiftçilik. Şu anda tarlada ürünler onları bekliyor.

"BİZİM ÇİFTÇİMİZİN YÜZDE 30'U 65 YAŞ ÜSTÜ"

Seferi Kadınlar Kooperatifi Başkanı Tuğba Karahanoğlu, “Ülkemizde çiftçi yaş ortalaması 60. Seferi Kadınlar Kooperatifi’nde birlikte çalıştığımız üreticilerimizin yüzde 30'u 65 yaş üstü. Bir iki hafta ıspanaksız kalabiliriz belki ama mart ayı sonunda fide ekimlerinin başlaması gerekiyor. Eğer 65 yaş üstü çiftçilerimiz tarlalarına ulaşamazsa yaz ürünlerimiz de tehlikeye girecek.” şeklinde bilgilendirme yaptı.

“ÖZEL İZİN ÇIKARILMASI SORUNU ÇÖZER”

Karahanoğlu, açıklamasında sokağa çıkma yasağının haklı nedenlerden yapıldığını ancak bu durum için de bir önlem alınmasını beklediklerini dile getirerek “Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 65 yaş üstü çiftçilerimizin en azından tarlalarına gidebilmeleri için özel izin çıkarılması yönünde yetkililere seslenmek istiyoruz. Çünkü her yıl olduğu gibi tarımsal ürün ithalatı da gerçekleştiremeyeceğiz. Bu nedenle kendimize yetebilmek için, acil bir tarım önlem planı oluşturmalıyız.” dedi.

“GENÇLERİ GERİ GETİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Köyden şehre göç eden gençleri tekrar geri getirmek istediklerini anlatan Karahanoğlu, “Yaşlanan çiftçilerimiz, deneyimlerini gençlere aktarabilir ve üretimde artık gençler aktif olarak yer alabilirse, tarımsal üretimde büyük verim artışı sağlayabiliriz.” şeklinde konuştu.