Hava Durumu
°C
118.712,510
0 %
6,859
-0.0233 %
7,806
0.3999 %
399,681
0.1927 %
400'ün üzerinde ithal eşya için ilave gümrük vergisi getirildi

400'ün üzerinde ithal eşya için ilave gümrük vergisi getirildi

İthalatta 400'ün üzerinde eşya için geçici olarak değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Koronavirüs salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması amacı ile yola çıkılarak bazı ithal ürünlerde ek gümrük vergisi uygulanmasına karar verildiği açıklandı.

400'ÜN ÜZERİDE ÜRÜNE EK VERGİ

Buna göre, tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400'ün üzerinde ürün için 30 Eylül'e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı, kararda yer alan hususlara ilişkin tebliğleri çıkarabilecek, özel ve zorunlu durumları inceleyerek sonuçlandırabilecek.

İthal ürünlere ilave gümrük vergisi getirildi #2

30 EYLÜL'E KADAR SÜRECEK

Öte yandan yayımlanan diğer bir ithalat rejimi kararında yapılan değişiklikle, güneş panellerinde kullanılması kaydıyla ithal edilecek yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranının yüzde 10 olarak uygulanması kararlaştırıldı. 

İthal ürünlere ilave gümrük vergisi getirildi #3

PLASTİK PLAKALARIN GÜMRÜK VERGİSİ YÜZDE 10 OLACAK

Ayrıca, plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kararlar da 30 Eylül'e kadar geçerli olacak.