Hava Durumu
°C
116.829,390
1.0267 %
6,092
-0.1507 %
6,613
0.4008 %
322,019
1.3533 %
143 yıldan bu yana

143 yıldan bu yana "Alo" diyoruz

Telefonun 143 yıl önce icat edilmesi ile birlikte iletişimde çığır açıldı. Türkiye telefonla 1881 yılında tanıştı. Bugün ise en çok kullanan ülkeler arasında yer alıyor.

Telefon, Alexander Graham Bell tarafından 10 Mart 1876 yılında icat edilirken, insanlar arası iletişimde çığır açılmış oldu. İletişim tarihinin akışını değiştiren buluş sayesinde, insan sesini çok uzak mesafelere aktarma olanağına kavuşulurken, Türkiye de bu önemli aracı 1881'de kullanmaya başladı. Türkiye  dünyadan 5 yıl sonra kullanmaya başladığı telefonda bugün en çok kullanan ülkeler arasında bulunuyor.

İLK TELEFON HATTI İSTANBUL'DA KURULDU

İlk telefon hattı söz konusu yılda İstanbul'da kurulurken, ilk telefon santrali de 1909'da Sirkeci'deki Tarihi Büyük Postahane binasında 50 hatlık bir kapasiteyle oluşturuldu.

(Sirkeci'deki Tarihi Büyük Postahane) 

EVLERDE İLK KEZ 1925 YILINDA İZMİR'DE KULLANILDI

Türkiye'de telefon hatlarının ilk olarak evlerde kullanımı ise 1925'te İzmir'de başladı.

Telefon teknolojisindeki değişim ve gelişime hızlı bir şekilde ayak uyduran Türkiye, bugün itibarıyla Avrupa'da cep telefonuyla en fazla konuşan ülke konumuna yerleşti.

İLK TELEFON CİHAZLARI KOLLU VE MANYETOLU

Telefonun Türkiye'deki serüveni ve ülkenin iletişim alanında geldiği noktayı AA muhabirine değerlendiren Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, yurt içinde ilk kullanılan telefonların "kollu" tabir edilen "manyetolu" cihazlar olduğunu söyledi.

1926'DA 3 DAKİKAYI AŞINCA ARAYA GİREN SANTRALCİLER DÖNEMİ

 Bu telefonlardaki kol çevrildiğinde santralcinin kimin aradığını gördüğünü dile getiren Kıraç, "1926'da Ankara'da kurulan santral, toplamda 2 bin hattı kaldırabilecek şekildeydi. Konuşma 3 dakikayı geçtiği zaman santralciler araya girerdi." dedi.

1972'DE JETONLU TELEFONLAR

Kıraç, tek jetonla çalışan ve süresiz hizmet veren ilk ankesörlü telefonların ise 1972'de hizmet vermeye başladığına işaret ederek, ankesörlü telefonların hala Türk Silahlı Kuvvetlerinin yerleşkelerinde ve cezaevlerinde kullanıldığının altını çizdi.

1970-80'Lİ DÖNEMLER TELEFON SERMAYE OLARAK GÖRÜLÜRDÜ

Kıraç, 1970'lerden 1980'lere geçilirken dijital telefonların kullanılmaya başlandığını belirterek, "O dönemde telefon almak kolay değildi. Gelir düzeyi iyi olan insanlar, çocuklarına yatırım olsun diye telefon hattına başvururlardı. Çünkü uzun süre bir başvuru sonrasında hat gelirdi." diye konuştu.

1991'DE ARAÇ TELEFONLARI BAŞLADI

Kıraç, Türkiye'nin 1G teknolojisiyle 1991'de araç telefonlarında kullanılmasıyla tanıştığını hatırlattı. 

1994'TE CEP TELEFONU DÖNEMİ

Bundan 3 yıl sonra cep telefonlarına, veri aktarımına ve SMS gönderimine olanak tanıyan 2G teknolojisine geçildiğini anlattı.

2009'DA 3 G DÖNEMİNE GİRİLDİ

Kıraç, 2009'da 3G teknolojisiyle tanışılmasının ardından sesin yanında veri aktarımının da önem kazandığını ifade etti.

MENDERES VE ZEKİ MÜREN'İN HAT BAŞVURULARI MÜZEDE

Türk Telekom Telekomünikasyon Müzesi'nde sergilenen hat başvuru belgeleri hakkında da bilgi veren Kıraç, ünlü sanatçı Zeki Müren ve merhum Başbakanlardan Adnan Menderes'in başvuru belgelerinin müzede sergilendiğini bildirdi.

"TÜM PLANIMIZ FİBERLEŞME ÜZERİNE"

Kıraç, İnsanların geçmişte ağırlıklı olarak ses iletişimi yapmalarına karşın artık daha çok data iletişimi yapılmaya başlandığını belirterek, "İçinde bulunduğumuz çağda iletişim çok kompleks hale geldi. Cihazlar ve insanlar arasında ayrım olmadan herkes birbiriyle bağlı. 2050 yılında yaklaşık 50 milyar cihazın birbiriyle bağlı olacağı yönünde tahminler var." bilgisini paylaştı.

"282 BİN KİLOMETRELİK FİBER UZUNLUĞUNA ULAŞTIK"

Kıraç, iletişimdeki gelişimi artık yerli ve milli ürünlerle desteklemeye çalıştıklarını da kaydederek, geçen yıl sonu itibariyle 282 bin kilometrelik fiber uzunluğuna ulaştıklarını sözlerine ekledi.