Hava Durumu
°C
122.540,220
0 %
5,932
-0.0707 %
6,558
-0.1324 %
297,851
-0.1287 %
126 yıldır aynı lezzetle hizmete devam

126 yıldır aynı lezzetle hizmete devam

Türkiye'nin ilk markalarından biri "Meşhur Filibe Köftecisi". Kendine has bir tarzı var. Köftesi farklı, sunumu farklı, mekanı farklı. Varisleri, küçük, mütevazi ama saygın ve leziz bir markayı ikinci asra taşıyorlar.

BENİM DE BURADA ANILARIM VAR

Bu haberi yazan benim de babamın müdavimi olduğu, çocuk yaşta beni yanına alıp götürdüğü bir mekan burası. Yeri eskiden şu anda bulunduğu sokak arasında değil caddedeydi. Mermer masaları, tabureleri ile pırıl pırıl bir mekan. Önüme ilk tabak geldiğinde "yanında patates kızartması yok, pilav yok, salata yok" diye çocuk aklımdan geçirdiğim ama ilk lokmayı ağzıma attıktan sonra hayran kaldığım için köftelerini yemeğe sık sık gittim. Yaşı geçkin personelin özenli tavırları, sessizliği ile insanın içine huzur veren ambiyansı unutmak mümkün değil.

SOSYAL MEDYADAN GÜÇ ALDILAR

Hikayesi göç ile başlayan Meşhur Filibe Köftecisi, asırlık lezzetini bugünlere taşımayı başarırken, işbaşındaki kuşağın dokunuşuyla sosyal medyaya yönelerek satışlarını da artırdı.

Şubeleşmeyi planlayan köfteci, lezzetini Beşiktaş ve Kadıköy'e taşıyacak.

BULGARİSTAN'DAN GÖÇ EDEN BİR AİLEYE AİT

Kuruluşu, Bulgaristan'ın Filibe kentinden İstanbul'a göç eden Mehmet Saltuk'un, 1893 yılında köfteci dükkanı açmasına dayanan Meşhur Filibe Köftecisi'ni, Mehmet Saltuk’un vefatının ardından oğlu Ali Saltuk devraldı.

DEVİR ALANLAR YAŞATTI

Ali Saltuk, 28 yıl sonra işletmeyi, 11 yaşında yanında çırak olarak çalışmaya başlamış olan yeğeni Turgut Saltuk’a devretti. 1990 yılından itibaren ise işlerin başına 4. nesil olarak Turgut Saltuk’un tek varisi olan Münevver Erpak geçti. Meşhur Filibe Köftecisi'ni 5. kuşak olarak devralan Münevver Erpak’ın kızı Duygu Erpak ve oğlu Cem Umut Erpak, işletmeyi geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

70 YILLIK MÜDAVİMLERİ

Aile tarafından faaliyetleri nesiller boyu sürdürülen Meşhur Filibe Köftecisi'nin müşterileri arasında 70 yıllık müdavimleri de bulunuyor.

Sirkeci Hocapaşa Sokağı'ndaki iki katlı, mütevazı yerinde 126 yıldır köftenin en lezzetli halini müşterilerine sunan işletme, yeni gelen kuşağın dokunuşuyla ve sosyal medyaya verilen önemle her geçen gün daha da büyüyor.

"TÜRKİYE'NİN EN ESKİ 17'NCİ RESTORANI VE EN ESKİ KÖFTECİSİ"

126 yıllık işletmenin bugünkü kaptanlığını yürüten 5. kuşak temsilcisi Cem Umut Erpak, Meşhur Filibe Köftecisi'nin Türkiye'nin en eski 17'nci restoranı ve en eski köftecisi olduğunu belirterek, 126 yıl boyunca yapılan bir ürünün kalite ve standardının bozulmadan devam ettirilmesinin zor olduğunu vurguladı.

Erpak, tek bir ürünle ayakta kalmanın aslında çok zor bir iş olduğuna dikkati çekerek, sıfırdan bir dükkan açıp onu 126 yıl boyunca ayakta tutmayı başarmanın önemini vurguladı. 

MÜŞTERİLERİN DEDE OCAĞI

Müşterilerle olan diyaloğa da işaret eden Erpak, gelen müşterilerin hala dedeleriyle olan hikayelerini anlattığını söyledi.

Erpak, 126 yıllık bir işletme olmanın sırrının "her gün aynı kaliteyi sağlamak ve işin başında durmak" olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"126 yıldır gelmiş, nasılsa müşteri yine gelir' diye bakılmaması gerekiyor. Eskiden öyle bakılıyordu ama şimdi durum öyle değil. Satışlarda bazı günler düşüş bazı günler yükseliş oluyor. Ama bu yükselişi sağlamak için sosyal medyaya önem veriyoruz. Ürünün tadı önemli olduğu kadar tanıtım da önemli. Türkiye'de insan profili biraz değişti. Yeni kuşak sosyal medyayı yoğun kullanıyor. Biz de 2-3 yıldır sosyal medya üzerinde çalışıyoruz ve verimliliğini yeni yeni alıyoruz. Sosyal medyaya yönelmek satışlarımızı artırdı." 

"BEŞİKTAŞ VE KADIKÖY'DE ŞUBE AÇMAYA KARAR VERDİK"

Cem Umut Erpak, bahar ayları ve özellikle ramazan döneminde işlerinde yoğunluk olduğunu, kış aylarında ise işlerinin düştüğünü aktararak, "Şubeleşmeyi düşünüyoruz. Yalnız 3 şube olacak. Kendi kontrolümüz dahilinde bulunacak. Beşiktaş ve Kadıköy'de şube açmaya karar verdik." dedi.

ÇOCUĞUNA ÖĞRETECEK

Çocuğu olduğunda küçük yaşlardan itibaren bu mesleği ona öğreteceğini ifade eden Erpak, "Ben İTÜ Makine bölümünden mezun oldum. Aslında başta bu işi yapmayı düşünmüyordum. Ablam işletme mühendisi. O bu işi devam ettirir diye düşünmüştüm. Daha sonra bu mirası götürmek için bu işi devraldım." şeklinde konuştu.

YABANCILAR BAYILIYOR

Erpak, Rus, Alman ve Japon turistin köfteyi beğenerek yediğini ve büyük ilgi gösterdiğini dile getirerek, köftenin, etin farklı bir ürünü olmasından dolayı da turistlerden olumlu tepkiler aldıklarını söyledi.