Hava Durumu
°C
89.552,610
0 %
6,732
-0.04 %
7,286
-0.0164 %
350,475
-0.0276 %
On yıl işlem görmeyen hesaplar TMSF’ye devredilecek

On yıl işlem görmeyen hesaplar TMSF’ye devredilecek

TMSF, yazılı bir açıklama yaparak, 10 yıl süresinde işlem görmeyen hesapların TMSF’ye devredileceğini aktardı. 10 yıl işlem görmediği için zaman aşımına uğrayan bu hesapların listesi paylaşılacak.

Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak 10 yıl içinde işlem görmeyen hesaplar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilecek.

10 YIL İÇİNDE ZAMAN AŞIMI DEVREYE GİRİYOR

Bankacılık Kanunu'nun 62'nci maddesi gereğince, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak 10 yıl içinde işlem görmeyen hesapların zaman aşımına tabi olduğu belirtildi.

ZAMAN AŞIMINA GİREN HESAPLARİN LİSTESİ YAYINLANACAK

Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayınlanan yönetmeliğin 8'inci maddesi uyarınca zaman aşımına uğrayanların listesinin şubat ayı başından itibaren bankaların, TMSF, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği internet sitelerinde mayıs ayının sonuna kadar yayınlanacağı bildirilen açıklama şöyle:

"Bu kapsamda, 2009 yılından itibaren hareket görmeyen zaman aşımına uğramış olan hesaplara ilişkin olarak yayınlanan listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, haziran ayının 15'ine kadar işlem yapmaları gerekiyor. Vatandaşların banka şubeleri veya genel müdürlüklerine başvurmamaları durumunda yasa gereği zaman aşımına uğramış olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları TMSF'ye devredilecektir. Hesap sahipleri, zaman aşımını sorgulamak için e-devlet veya TMSF'nin web sitesinden veya https://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/ linkinden sorgulama yapabilir."