Hava Durumu
°C
94.218,700
0 %
5,871
0.8277 %
6,572
0.7867 %
255,837
1.3709 %
Turizmde rezervasyonlar artınca hazırlıklara şimdiden başlandı

Turizmde rezervasyonlar artınca hazırlıklara şimdiden başlandı

Erken rezervasyonla kesinleşen turist sayısı 2019'da bir rekor daha beklendiğini müjdeliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, turizmcilerle birlikte katıldığı toplantıda ülkemize gelecek olan turistleri ağırlarken yaşanacak sorunlara alınacak önlemler üzerinde durdu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğince (AKTOB) ocak ayı buluşmasında, 2018'in sayısal olarak çok güzel ve beklentilerin üzerinde geçtiğini söyledi.

TURİZMDE BÜYÜME SÜRÜYOR

2019 verilerinin çok güzel ve çarpıcı olduğunu, erken rezervasyon rakamlarında ciddi yükseliş görüldüğünü vurgulayan Ersoy, 2018'de yaşanılan büyümeyi 2019'da da yakalayacaklarını dile getirdi.

KAPASİTE SORUNLARINI KARŞILAYABİLMELİYİZ

Pazar paylarında değişiklik olabileceğini ama 2019'da da ciddi bir büyüme yakalanacak gibi göründüğünü aktaran Ersoy, kendileri için en önemli konunun hızlı büyümeden kaynaklanacak kapasite sorunlarını karşılayabilmek olduğunu bildirdi.

ALT YAPILAR ÖN PLANA ÇIKIYOR

Burada da alt yapıların ön plana çıktığına işaret eden Ersoy, "Bugün Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ni gezdik. Terminalin birisi kapalı. TAV artık yeni işletmeci olarak devreye girdi. Çok profesyonel bir havalimanı işletmecisi. Olası kapasite sorunlarını dikkate alarak yatırıma başlamışlar. Terminalin birisini kapatıp, ciddi yatırımlar almışlar. Bizim açımızdan sevindirici. İşletmeye açık olan yerlerde de kısmi tadilatlarla 2019'da kapasite artışına hazırlanıyorlar. Personel sayısında yüzde 30 civarında artışa gitmişler. Bu da çok iyi bir olay. Muhtemelen 2019'da havalimanında ciddi bir sıkıntı yaşamayacağız. Olası büyük yoğunluklara karşı havalimanı hazır olacak." diye konuştu.

Altalya.

ARITMALAR ÖNEM KAZANIYOR

Ersoy, arıtmayla ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi ile ciddi çalışmalar yaptıklarını, sektör, belediye ve bakanlık olarak bir çalışma programı başlattıklarını ifade etti.

İlk protokolü de Belek bölgesinde bu hafta hayata geçireceklerini, Belek'in arıtma kapasitesini ciddi oranda artıracaklarını anlatan Ersoy, ihalesinin de bu hafta sonuçlanacağını söyledi.

Bakan Ersoy, iki aşamalı ihale olacağını, ilk aşamada acil kapasite devreye alınacağını, ikinci aşamada arıtmanın tamamen yenileneceğini kaydetti.

Bodrum.

NİCELİKLİ TURİSTTEN NİTELİKLİ TURİSTE GEÇİŞ

Ersoy, turizm patronlarının müdürlerine otellerdeki doluluktan çok, gecelik kişi başı gelirin ne kadar elde edildiğinin sorulması gerektiğini hatırlattı.

Kişi başı gelire konsantre olunması gerektiğine dikkati çeken Ersoy, "Nicelikli turistten nitelikli turiste geçişe başlamamız gerekiyor. Biz Türkiye olarak fazlasıyla bu değişime hazırız. Geçmişte yapılan yanlış mıydı? Hayır. Doğruydu. Biz turizm treninde en arka vagonlardan en ön vagonlara doğru yavaş yavaş ilerleyerek gidiyoruz. Bulunduğumuz jeopolitik konum bize bazen mehter marşı gibi iki ileri, bir geri yaptırabiliyor. Bizden kaynaklı değil. Bizim komşularımız ile başkalarının komşuları çok farklı. Türkiye'yi o yüzden her ortamda herkesle kıyaslamamamız gerekiyor." diye konuştu.

"KIŞIN UÇAKLARIN DOLU UÇMASI İÇİN NE GEREKİYORSA KARARLARIMIZI VERECEĞİZ"

Sektörde çalışan personelin iyi korunması gerektiğini anlatan Ersoy, şunları kaydetti:

"Personel yedi sekiz ay çalışıp askıya alındıktan sonra sektör değiştirmek zorunda kalıyor. Bu da turizmde karşılaştığımız en önemli sıkıntılardan birisi. Türkiye'de 76 turizm meslek lisesi var. Bunların 11'ini otellerle protokolledik. Protokollenmiş olan meslek liseleri kolej statüsüne getirildi. En az üç lisan eğitimi alacaklar. O okulların müfredatlarını değiştiriyoruz.

TURİZM LİSELERİNDE İNGİLİZCE VE RUSÇA MECBURİ OLACAK

İngilizce ve Rusça mecburi olacak. Bir de seçmeli lisan olacak. Bu okul sayısını ihtiyaç kadar da artırabiliriz. Gerçek anlamda uygulamalı, sizler tarafından yetiştirilmiş gerçek anlamda turizm ihtiyacına cevap verecek personelin yetişmesini sağlayacağız. Eğitimini otelde göreceği için sezonluk personel ihtiyacını da karşılayacak. Öğrenciler açısından da çok iyi olacak.

ANTALYA, BODRUM, DALAMAN, İZMİR’DE BUSİNESS TARİFELİ SEFERLERE NİSANDA BAŞLANIYOR

Nitelikli turist için ulaşım çok önemli. THY ile protokol yaptık. Business tarifeli seferlere Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir Havalimanları'na nisan ayı itibariyle başlıyoruz. İlk etapta 67 sefer planlamıştık. Şu an 80 sefere çıkarma kararı aldık. Londra 4 idi 7'ye çıktı. Haftada toplam 80 seferle uçuşlar başlıyor. Şubat ayının sonuna kadar bütün hatlar açılmış olacak. Şubat ayında Antalya'da özellikle kışın açık olan otel sahipleriyle toplantılar yapacağım. Bu hatlarla, kış uçuşlarıyla ilgili bir politika oluşturacağız. Kışın uçakların dolu uçması için ne gerekiyorsa kararlarımızı vereceğiz."

“TURİZM GELİŞTİRME FONU'NU BU YIL HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Tüm bunların sürdürülebilir olması ve kalıcı politikaların geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Turizm Geliştirme Fonu'nu bu yıl hayata geçireceğiz. Çünkü bu operasyonların sürdürülebilir ve uzun yıllara yayılmış olması gerekiyor. Bu fon nasıl doğdu? Dünyada en çok turizm geliri elde eden 10 ülkeyi incelediğinizde yedi tanesinde bu tarz fonlar var. Başarıların arkasındaki sırlar bu fon. İlk 10'a girememiş ama hak ettiğinin çok çok üstünde turizm geliri elde eden bazı ülkeler var. Bunların arkasında da turizm geliştirme fonu var. Böyle bir fon Türkiye açısından ihtiyaç.

Başarı için bir global hava yolu bir de turizm geliştirme fonu... Bizde global hava yolu vardı ama istediğimiz yere uçmuyordu. Biz onu nisan ayı itibariyle istediğimiz yere uçacak hale getirdik, ikna ettik. Devamında hep birlikte uçakların dolu gelmesini sağlayarak bu sorunu çözmüş olacağız. Fonla ilgili çalışmaları bir kaç ayda tamamlayıp yasalaştıracağız ve devreye alacağız. Böylece ikinci kilit sorunu da çözmüş olacağız. Rakiplerimizde olan biz de olmayan sorunu çözmüş olacağız."

TÜRKİYE’DE TURİZM DÜNYADAN DAHA FAZLA BÜYÜDÜ

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, 2018'i 13 milyonu aşkın yabancı turist, 2 milyon yerli turist sayısıyla başarılı şekilde kapattıklarını bildirdi. Yağcı, dünyadaki turizm hareketliliğinin 2018'de yüzde 5,5 büyüdüğünü, Türkiye'de ise bu rakamın yüzde 20'nin üzerinde olduğunu dile getirdi.