BIST100 103185.7
0.6748% 691.6699
EURO 6.0339
-0.1158% -0.0069
DOLAR 5.32065
0.0394% 0.002
ALTIN 1328.45
0.3546% 4.6949
BIST050 100233.18
0.6845% 681.5
BIST030 129511.94
0.6415% 825.63
Ekonomi 06-12-2018

Termik santrallerde yerli kömür kullanımı artacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için termik santrallerde kullanılmak üzere yaklaşık 23 milyon ton kömür ithal edildiğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Termik Santral ile Elektrik Üreticisi Sanayici ve İşadamları Derneği (TERSANED) ve Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) arasındaki Yerli Kömür Kullanımı Niyet Protokolü İmza Töreni'nde konuştu.

Çok boyutlu, kaynak çeşitliliğini temel alan ve enerjide bağımsızlığı ilke edinen Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında bugüne kadar birçok önemli adım atıldığını belirten Dönmez, hidrokarbon aramacılığından nükleer enerjiye, yenilenebilir kaynakların kullanımından madenciliğe kadar her alanda projelerin birbirini izlediğini söyledi.

"DAHA ÇOK YERLİ, DAHA ÇOK YENİLENEBİLİR”

Dönmez, tamamlanan veya başlatılan projelerin sadece yurt içinde değil yurt dışında da oldukça ses getirdiğini ifade ederek, "Burada madenlerimize ve özelde de yerli kömür üretimine her zaman ayrı bir önem gösterdik. Bildiğiniz üzere 'daha çok yerli, daha çok yenilenebilir' diyerek yerli kömür atağımızı başlatmıştık. Hem devlet eliyle hem de özel sektör marifetiyle hamlelerimizi güçlendirerek sürdürüyoruz." diye konuştu.

BU YILIN SONUNDA 100 MİLYON TON KÖMÜR HEDEFİNE ULAŞILACAK

Bu yılın sonunda 100 milyon ton kömür üretimi hedefine ulaşılacağını bildiren Dönmez, bu rakamın 2016'da 82 milyon ton olduğuna dikkati çekti.

MADEN BÖLGESİ UYGULAMASI

Bakan Dönmez, madenlerde rezerv ve üretim artışı için "Maden Bölgesi" uygulamasının hayata geçirildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Maden Bölgesi ile yatırımcılar daha geniş bir alanda faaliyet gösterecek. Böylece karlılığı artıracak, rezervlerini daha etkin ve verimli bir şekilde işletecek. Diğer yandan 2017'de kurduğumuz Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonunun (UMREK), CRIRSCO'ya üyeliğini tamamladık ve UMREK kodumuzu aldık. Böylece maden sahalarımızda yapılan arama ve işletme faaliyetlerine ait sondaj, analiz, test ve her türlü çalışma verisi artık uluslararası standartlarda ve tüm dünyada geçerli UMREK kodu ile raporlanacak. Bütün gayretimiz Türkiye'yi ham madde üretip satan bir ülke olmaktan çıkarıp, ileri teknoloji ile dünya pazarlarında katma değeri yüksek son ürünlerde söz sahibi bir ülke konumuna getirmektir.

BU PROTOKOL KÖMÜR İTHALATINI AZALTACAK

KÖMÜRDER ve TERSANED arasında imzalanacak protokolle kömür ithalatının azaltılması yönünde önemli bir adım daha atacağız. Bugün termik santrallerde kullanılmak üzere yaklaşık 23 milyon ton kömür ithal ediyoruz. İmzalanacak protokolle birlikte, ithal kömürün ilk aşamada yüzde 10'luk bölümünü yerli kömürle ikame edeceğiz. Sonrasında bu rakam artarak devam edecek. Böylece 4,6 milyon ton yerli ikameyle 414 milyon dolar ülke içinde kalacak ve cari açığın kapanmasına hatırı sayılır bir miktarda katkı yapmış olacağız."

"ÖNCE TÜRKİYE..."

KÖMÜRDER Başkanı Muzaffer Polat da söz konusu anlaşma için üç aydır görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Anlaşmanın imzalanma noktasına gelmesi sektörümüzü mutlu etti, cesaretlendirdi. Bu ve bunun gibi destekler sektörün önünü açacak üretimi artıracak cari açığı azaltacak." dedi.

TERSANED Başkanı Ahmet Eren ise ithal kömüre dayalı santral sahipleri ve yerli kömür üreticileri olarak "Önce Türkiye sonra bizler" prensibiyle hareket ettiklerini ifade etti.

Benzer Haberler
Madencilik Sektörünün 15 milyar dolar ihracat hedefi hayal değil Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Madencilik Sektörünün 2023 yılı için ortaya koyduğu 15 milyar dolar ihracat hedefinin hayal olmadığını belirterek, "Madencilik Sektörümüz 20-25 milyar dolar ihracat hedeflemeli" dedi.
Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra dolar yükseldi Merkez Bankası'nın faizi sabit tutmasından sonra dolar 4,91 seviyesini gördü.
Dolar/TL 6,29'un altına geriledi Dolar/TL yüzde 1,5 düşüşle 6,29'un altına doğru indi.
Altın güne yükselişle başladı Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 161,9 lira seviyelerinde dengelendi.
Tüketici güven endeksinde azalma Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Tüketici güven endeksi, aralıkta geçen aya göre yüzde 2,3 düşüş gösterdi.
2019’da alkollü sürücülere verilen ceza 135 milyar lirayı buldu Çeşitli kurumlar aracılığı ile yeni bir yıla girmenin heyecanı ile artan alkol tüketiminin trafik kazalarına dönüşmemesi için uyarılar yapıldı. 2019’un 11 ayında 134 bin 508 sürücüye alkol cezası kesildiği hatırlatıldı. Bu sayı geçen seneye göre yüzde 30 artış gösterdi.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler