BIST100 96142.18
0.1973% 189.4099
EURO 6.558
0.1466% 0.0095
DOLAR 5.8795
0.8646% 0.0503
ALTIN 1275.69
0.2522% 3.21
BIST050 92952.23
0.0962% 89.3499
BIST030 120016.2
0.1061% 127.2099
Ekonomi 11-09-2018

Termal turizmde Rusya atağı

Türkiye'deki termal turizmciler, yaz aylarındaki turist sayısını kışın da yakalamak için Rusya'yı hedef pazar seçti. TESTUD Başkanı Yılık, 2023 yılı için Rusya'dan 2 milyon turisti termal turizm için Türkiye'ye getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Deniz, kum ve güneş turizminin yanında kültürel zenginlikleriyle yabancı turistlerin ilgisini çeken Türkiye, termal kapasitesiyle de ön plana çıkmayı hedefliyor. Bulunduğu coğrafi konumun getirisi olarak sıcak su kaynaklarına ev sahipliği yapan Türkiye, yeni tesis yatırımlarıyla termal turizmde de iddiasını artırıyor. Türkiye'nin amacı termal turizmde de iddiasını ortaya koyarak gelir seviyesini artırmak.

2023 YILINDA SAĞLIK TURİZMİNİN HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR

Termal Sağlık ve Turizm Derneği (TESTUD) Başkanı Yavuz Yılık, Türk termallerini tanıtmak için yola çıktıklarını, dünyanın farklı noktalarında çalışma yürüttüklerini anlattı.

2023 yılında sağlık turizminden 10 milyar dolar gelir hedefleyen Türk turizmciler, alternatif alanda en fazla turisti ise termal turizmden bekliyor.

TÜRKİYE'NİN TERMAL ZENGİNLİKLERİ ŞİMDİLİK TANINMIYOR

Yılık, dünya turizm sektöründe tanınan bir ülke olan Türkiye'nin termal zenginliklerinin ise hemen hiç tanınmadığına işaret ederek, bu kapsamda deniz, kum, güneş turizminde güçlü oldukları pazarları ilk hedef olarak belirlediklerini söyledi.

2023 YILINDA RUSYA'DAN 2 MİLYON TURİSTİ HEDEFLENİYOR

Tanıtımlar kapsamında Rusya'da düzenlenen turizm fuarına katıldıklarını ifade eden Yılık, şunları kaydetti: "Rusya'dan gelen turist bakımından yaz aylarında Türk turizmi rekor üstüne rekor kırdı. Biz kış aylarında da bu rakamları yakalamak istiyoruz. Bu kapsamda termal tesisler olarak Rusya'nın Ekaterinburg ve Tyumen kentlerinde tur operatörleri, acenteler ve derneklere konferanslar verdik. İkili görüşmeler sonrası anlaşmalar imzalandı.

İLK KAFİLE 22 EYLÜL'DE

İlk kafile 22 Eylül'de Türkiye'ye gelecek. Bu pazara yönelmemiz sonucu 2023 yılında Rusya'dan 2 milyon turisti termal turizm için Türkiye'ye getirmeyi hedefliyoruz."

"RUSYA'DA 300 BİN KİŞİ SIRA BEKLİYOR"

Rusya'da termal tatil alışkanlığının bulunduğunu ancak bu ülkedeki tesislerin yetersiz olduğunu dile getiren Yılık, bu insanların ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt verebilecek tesislere sahip olduklarını bildirdi.

SUYUMUZ KALİTELİ, GÜNEŞİMİZ BOL

Rus turistlerin termal turizm için daha çok Çekya ve Slovakya'yı tercih ettiğine ancak Kuzey Avrupa'daki tesislerin Türkiye'ye göre çok daha yüksek fiyatlarla hizmet verdiğine işaret eden Yılık, "Bir de bu coğrafyalarda güneş sorunu var. Türkiye'nin ise kışın bile böyle bir sorunu yok. Ayrıca su kalitemiz de çok iyi. Bugün Rusya'da termal tedavi görmek için 300 bin kişi sıra bekliyor. Bizde ise aynı gün tedaviye başlanabilir. Termal turizm kapsamında gelen bir turist 3 bin ila 6 bin dolar arasında bir harcama yapıyor. Yaz turizmi ile gelen turistlerin çok çok üstünde. Bu sayede cari açığımızın kapanmasına da ciddi bir katkı sağlamış olabiliriz." ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Trump, Türkiye'yi ekonomi ile tehdit etti Trump, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye'yi ekonomik yönden mahvederiz.” açıklamasında bulundu.
Ekim ayında emtia yatırımcısı “şeker” ile kazandı Emtia piyasasında, ekim ayında yüzde 17,7 ile yatırımcısına en fazla kazandıran ürün şeker oldu.
Edirne'den hediyelik sabun ihracatı Edirne’de, mahalle aralarındaki turistlere satış amaçlı kurulan atölyelerde üretilen meyve sabunu, yenilikçi yaklaşımla ihraç ürünü haline geldi.
En aktif 16 ilde ihracat destek ofisi kuruluyor Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) birlikte yürüttüğü "İhracat Destek Ofisleri İşbirliği Protokolü İmza Töreni ve Tanıtım Toplantısı”nda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "İlk aşamada 16 ilde, 25 oda ve borsamızla ihracat destek ofisleri kuruyoruz." dedi.
Tatil beldelerinde konut fiyatları büyükşehirlerden fazla arttı Büyükşehirlerden tatil beldelerine yerleşmek isteyenlerin talebi tatil beldelerindeki konutların fiyatlarının yükselmesine neden oldu.
Evde üretip, internette pazarlayanların kazançları vergiden muaf Evdeki üretimlerini internetten pazarlayanların kazançlarının vergilendirilmesini düzenleyen teklif kabul edilerek yasalaştı. Bu tür satışın yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmaması koşuluyla vergiden istisna olacak.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler