BIST100 103185.7
0.6748% 691.6699
EURO 6.0339
-0.1158% -0.0069
DOLAR 5.32065
0.0394% 0.002
ALTIN 1328.45
0.3546% 4.6949
BIST050 100233.18
0.6845% 681.5
BIST030 129511.94
0.6415% 825.63
Ekonomi 17-09-2018

Otomotivde dijitalleşme geçilmesi şart

Dünya Otomotiv Konferansı Direktörü Ersin Kara, "En büyük dediğimiz otomotiv ana üreticileri, şu an sürekli küçük firmalardan alım yapıyor. Dijitalleşme süreçlerine adapte olmazsanız kaybedersiniz." dedi.

Dünya otomotiv piyasası, benzinli ve dizel araçlardan elektrikle çalışan araçlara geçerken bundan ana sanayi olduğu gibi yan sanayi de yakından etkileniyor. Dünya Otomotiv Konferansı Direktörü Ersin Kara da otomotiv ana üreticilerinin sürekli küçük firmalardan alım yaptığına dikkati çekerek, "Dijitalleşme süreçlerine adapte olmazsanız kaybedersiniz." mesajını verdi.

"YENİ TEKNOLOJİLERİN YÜZDE 90'I ANA ÜRETİCİLERDEN DEĞİL GİRİŞİMCİLERDEN GELECEK”

Merkezi Londra'da bulunan Worldwide Partnerships firması tarafından bu yıl 4-5 Ekim'de İstanbul'da 5. kez düzenlenecek Dünya Otomotiv Konferansı öncesi bulunan Kara, önümüzdeki 10 yılda otomotiv sektöründeki yeni teknolojilerin yüzde 90'ının ana üreticilerden değil girişimcilerden geleceğini söyledi.

"TÜRKİYE OLARAK GÜÇLÜ OLDUĞUMUZ YER TEDARİK TARAFI”

Otomotiv ana üreticilerinin sürekli küçük firmalardan alım yaptığını belirten Kara, "Dijitalleşme süreçlerine adapte olmazsanız kaybedersiniz. Bizim Türkiye olarak güçlü olduğumuz yer tedarik tarafı, dijitalleşme ile birlikte yeni yetiler ve beceriler gerekiyor." açıklamasında bulundu.

"OTOMOTİV PAZARININ 2019 YILINDA 100 MİLYON ARAÇ SINIRINI AŞILACAK”

Kara, inovasyonun ve dönüşümün de sonucu olarak global otomotiv pazarının 2019 yılında 100 milyon araç sınırını aşmasının beklendiğini belirtti.

Kara, Londra'da gittiği Polonya ile ilgili konferansta bir konuşmacının, Türkiye'deki sektörün yatırım potansiyelinden bahsetmesi üzerine otomotiv konferansı fikrinin ortaya çıktığını söyledi.

Otomotiv sektörünün temsilcilerinin, bu yıl 5.'si düzenlenecek Dünya Otomotiv Konferansı'nda bir araya geleceğini bildiren Kara, sektör temsilcilerinin otomobillerin nasıl üretileceğini anlatacağını belirtti.

40'IN ÜZERİNDE ÜLKEDEN 800 KATILIMCI VE 80'İN ÜZERİNDE KONUŞMACI

Konferansta Almanya, İtalya, İngiltere, Japonya, İspanya ve İran başta olmak üzere 40'ın üzerinde ülkeden 800 katılımcı ve 80'in üzerinde konuşmacının yer alacak.

Kara, otonom araçlar, robotik ve yapay zekânın hâkim olduğu üretim modelleri, temiz enerjiyle çalışan araçlarda gelinen son nokta gibi sadece otomotiv sektörünün değil tüketicinin de yakından ilgilendiği konularda son gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Kara, konferansta, Üretimin Geleceği, Türkiye'nin Ulusal Otomobil Projesi, Dijitalleşme, Endüstri 4.0, Akıllı Tedarik Zinciri ve Lojistik, Elektrikli Araçlar, Mobilite ve Akıllı Şehirler ile sektöre damgasını vuracak yeni gelişmeler ve iş modellerinin tartışılacağını kaydetti.

Ersin Kara, konferansta konuşmacı olarak yer alacak isimler ve sponsor firmalara ilişkin olarak da şu bilgileri verdi:

"Japon NTT DOCOMO Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Takehiro Nakamura, İtalya Maserati Endüstri 4.0 Yöneticisi Francesco Alfieri, Almanya Valeo Brand Üst Yönetici (CEO) Moritz Von Grotthuss ve BMW Grup firması Alphabet'in Yeni Pazarlar Direktörü Rüdiger Ebel, Mercedes Benz Türk CIO'su Gökçe Bezmez, Garanti Bankası Tüketici Finansmanı Direktörü Demet Yavuz, Iran Mammut Khodro Volkswagen Direktörü Nader V. Aghaei, Getaway Kurucusu Edgar Scholler gibi isimler sektördeki en son gelişmeler hakkında bilgiler verecek.

Benzer Haberler
Sözleşmelerde Türk lirası dönemi başladı Türk parasının kıymetini korumasına dair tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bundan sonra kira, satış, danışmanlık sözleşmeleri Türk lirası ile yapılacak.
Türk iş adamları Washington’daki 37’nci konferansa katılıyor 22-24 Ekim tarihleri arasında ATC ile TAİK işbirliği ile Amerika’nın başkenti Washington DC’de gerçekleştirilecek 37’nci konferansa, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanı sıra Türk iş dünyasından çok önemli isimler katılacak.
Loto'dan milyoner oldu ama 23 gün yaşadı Bir süredir kendini iyi hissetmeyen, ancak sigortası olmadığı için doktora gidemeyen Loto milyoneri Donald Savastano 4. seviye kanser olduğunu öğrendi ve 23 gün sonra hayatını kaybetti.
Edirne esnafının yüzü komşularıyla gülüyor Edirne’de yeni yılın yaklaşmasıyla kur farkından dolayı kentte alışveriş yapmaya gelmesi beklenen Yunan ve Bulgar turistler yoğunluk oluşturdu. Komşu ülkelerden gelen turistleri istismar etmek için taklit ürünleri satmaya calışanlara ise savaş açıldı.
Erdoğan, Merkel ile Berlin'de tekrar bir araya geldi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bu sabah tekrar Berlin’de bir araya gelerek görüştü.
Spot piyasada elektrik fiyatları Spot piyasada bir megavatsaat elektriğin fiyatı yarın için en yüksek 216,27 lira, en düşük 98,94 lira olarak belirlendi.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler