Hava Durumu
°C
95.591,330
0.1784 %
5,768
-0.4401 %
6,556
-0.4962 %
261,877
-1.2425 %
Kar en çok Kars'a yakışıyor

Kar en çok Kars'a yakışıyor

Kış turizminin yeni adresi Kars oldu. Gastronomiden tarihe, kayak tatilinden kültür turlarına kadar pek çok farklı seyahat alternatifi sunarak seyahatseverlerin gözdesi haline geldi.

Son yıllarda popüler olan Doğu Ekspresi tren yolculukları da dahil olmak üzere her tatil zevkine uygun Kars kış turizminin vazgeçilmezleri haline geldi.

ESNAF İLGİDEN MEMNUN

Nufusu 280 bin olan Kars şehrinin esnafının kış turiziminin etkisi ile ve Doğu Ekspresi'nin de katkıları ile yüzü güldü. Ulaştırma hizmeti verenler ve esnaflar kadar merkezdeki oteller de doluluk yaşıyor.

Karsın eşsiz güzelleklerinden Sarıçam ormanlarıyla doğaseverlerin, bölgeye has peyniriyle gurmelerin, Sarıkamış’ın benzersiz pistleriyle kayak tutkunlarının cazibe merkezi olan kent, Rus ve Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleriyle bezenmiş caddeleri ve tarihi yapılarıyla gelen misafirleri büyülüyor.

DOĞA AKTİVİTELERİNİN KIŞ HALİ

Kış aylarında, karların bembeyaz bir örtüyle kapladığı Kars’ı ziyaret etmek ayrı bir keyif. 

Donmuş Çıldır Gölü’nde buzda sarıbalık avlamak, kızaklı at turuna katılmak, Sarıçam ormanlarında yürüyüşler yaparak hala canlı olan yaban hayatın tadını çıkarmak isteyen doğaseverler için Kars, birbirinden farklı pek çok aktivite sunuyor.

ŞUBAT AYINDA ALTIN AT KIŞ FESTİVALİ VAR

Çıldır Gölü’nde ayrıca her yıl şubat ayında, "Altın At Kış Festivali" düzenlenerek ata sporumuz ciritin yaşatılması için etkinlikler düzenleniyor. 

SARIKAMIŞ'TA KAYAK

Kars şehrinin yaklaşık 50 kilometre dışında yer alan Bayraktepe kayak merkezi, her seviyeye uygun geniş pist alternatifleriyle kayak ve snowboard tutkunlarını kendine çekiyor.

Etrafı çam ormanlarıyla kaplı pistlerde kayarken mis gibi orman ve dağ havasını içinize çekebildiğiniz Sarıkamış’ın 2 bin 634 metrelik yüksekliğiyle enfes bir manzara sunduğunu da hatırlatalım. 

KARS KAŞARINI KİM SEVMEZ Kİ

1900’lerin başında Rus işgalinde kalan Boğatepe köyü, o dönemde bölgede tarım ve hayvancılıkla uğraşan Malakanların diyarı. 1910’da köyü İsviçreli bir peynir üreticisinin ziyaret etmesiyle bugün damak tadına düşkün herkesin yakından tanıdığı Kars Gravyeri de doğdu. Boğatepe’nin yerlileri, Malakanlar’dan devraldıkları geleneği sürdürerek bu enfes lezzetin üretimine devam etmekle kalmıyor, aynı zamanda faaliyete geçirdikleri Peynir Müzesi ile Kars Gravyeri’nin hikayesini ziyaretçilerle paylaşıyorlar. Gastronomi turları meraklıları Kars’ın meşhur gravyerini tatmanın yanı sıra kaz suyuna bulgur, hangel, kaz budu, elma kompostosu gibi yöreye özel daha pek çok lezzeti deneyimleme fırsatını yakalıyor.

FARKLI KÜLTÜRLERİN DİYARI

Zamanında Anadolu’ya geçiş kapısı olarak inşa edilmiş Ani Harabeleri, 1153 yılına tarihlenen ve muhteşem bir şehir manzarası sunan Kars Kalesi, Rusların kente hakim olduğu dönemde inşa edilmiş olan, bir zamanlar askeri baloların düzenlendiği Katerina Köşkü, günümüzde “Aşıklar Gecesi” etkinliklerine ev sahipliği yapan ünlü şair Namık Kemal’in doğup büyüdüğü ev ve daha nice yapı, mimari güzellikleri ve taşıdıkları öykülerle ziyaretçileri tarihte bir gezintiye çıkarıyor.

TARİHİ YAPILAR DİMDİK AYAKTA

Kars şehrini gezerken, Havariler Kilisesi olarak da bilinen Kümbet Camii, Ebu’l Hasan-ı Harakani Türbesi, Kale İçi ve Sukapı mahallelerini birleştiren Taş Köprü ve Sarıkamış’ta Birinci Dünya Savaşı’nda yaşanan facianın anısına inşa edilen anıtlar da öncelikle ziyaret edilmesi gereken mekanlar arasında.