Hava Durumu
°C
83.675,330
-1.9156 %
6,102
0.1395 %
6,821
0.2469 %
249,966
0.1707 %
Hızlı büyüyen Çin ekonomisi ABD'ye tosladı

Hızlı büyüyen Çin ekonomisi ABD'ye tosladı

Çin ve ABD gümrük vergileriyle ilgili yaşadıkları çekişmelerden dolayı son aylarda ticari bir savaş içindeler. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, dünya çapında ekonomik riskleri önemli ölçüde arttırıyor.

İki ülkenin arasında gibi görülen bu gerilim gerçekte tüm dünyayı yakından ilgilendiriyor. İki ülkenin ticaret anlaşmazlığı finans piyasalarını sarsarken güvensizliğe de neden oluyor.

ABD’NİN GÜMRÜK TARİFELERİ ÇİN’İN BÜYÜMESİNİ GERİLETTİ

Almanya'nın önemli ekonomi ve düşünce kuruluşlarından Ifo'nun araştırmasına göre, ABD hükümeti tarafından açıklanan ek gümrük tarifelerinin Çin'deki ekonomik büyümeyi 0,1 ila 0,2 puan düşürdüğünü açıklandı. Ifo Uluslararası Ekonomi Merkezi Direktörü Gabriel Felbermayr, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Tarifeler yıl sonuna doğru yüzde 10'dan yüzde 25'e çıkarsa büyümedeki azalma etkisi 0,3-0,5 puan artacaktır. Bu etki fark edilebilir ancak Çin'in mevcut yıllık yüzde 6,5 büyümesini göz önünde bulundurursak ılımlı." ifadesini kullandı.

1963-2017 YILLARI ARASINDA ÇİN'İN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

Dünyanın ekonomi devi ABD iken 1963 yılında ekonomik kulvarda dünya devleri arasında yerine almaya çalışan Çin, 1990’lı yıllarda atılıma geçti. 2000’li yıllarda ilerleme hızını artırarak şaha kalktı. 2010’da ABD’den sonra ikinciliğe oturmuş olan Japonya’nın tahtına oturdu. 2017’de ise Japonya’nın iki mislinden daha fazla büyüdü. Şu anda ABD’nin en büyük rakibi Çin. Dolayısı ile ABD ile Çin’in arasındaki ekonomik savaşın temelinde Çin’in 2010’dan sonraki önlenemez yükselişinin ABD’nin üzerinde yarattığı baskı ve tedirginlik yatıyor.

1963-2017 yılları arasında dünyada değişen ekonomik dengeler Japonya’nın yıllardır sürdürdüğü 2’nciliği Çin’in alması ve Amerika’nın birinciliğine doğru ilerlemesini anlatan grafik animasyon.

ÇİN: "ABD İLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ”

Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Wang Qishan, ülkesinin ABD ile arasındaki ticari sorunlarını çözmek için görüşmelere hazır olduğunu açıkladı. Wang Qishan, Singapur'da düzenlenen Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu'nda yaptığı konuşmada, "Çin'de, ABD'de de daha büyük ekonomik ve ticari işbirliğini arzu eder” dedi.

Dünyada yaşanan birçok sorunun Çin ve ABD işbirliğiyle çözülebileceğini dile getiren Qishan, “Dünyadaki en büyük iki ekonominin arasındaki ticari anlaşmazlığı karşılıklı çözmek istiyoruz” ifadesini kullandı. Çin’in karşılıklı çıkarlar doğrultusunda ABD ile müzakereye hazır olduğunun altını çizen Qishan, “Karşılıklı olarak kabul edilebilir bir ticaret anlaşmasını yapabiliriz. İş birliğinden kazanç sağlayacağımıza inanıyorum ve anlaşamazsak iki taraf da kaybedecek" diye konuştu.

BULUŞMA 30 KASIM’DA ARJANTİN’DE

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in 30 Kasım’da Arjantin’de yapılacak G20 zirvesinde bir araya gelmesi bekleniyor.

-ÖZEL HABER-