Hava Durumu
°C
89.510,880
0.4779 %
6,601
-1.5113 %
7,209
-2.0318 %
342,405
-0.2185 %
Yıllarca unutulan araçlardan yeddiemin de şikayetçi

Yıllarca unutulan araçlardan yeddiemin de şikayetçi

Manisa'da, üzerinde yakalama kararı bulunan ya da kusurlu olduğu için trafikten çekilen araçların konulduğu yediemin otoparklarında, doluluk oranı neredeyse yüzde 70'e ulaştı. Yediemindeki araçlar arasında 10 yıl önce hatalı park nedeniyle çekilen, sahibi tarafından unutularak çürümeye yüz tutmuş araç bile var.

Bir gün elinize yeddieminlerin birinden bir icra kağıdı gelirse şaşırmayın. Sizin unuttuğunuz ya da satışı hala üzerinizde olduğu için yıllar sonra dönüp sizi bulan cezalar can yakmaya devam ediyor. Bu durumdan yeddieminler de şikayetçi. Çünkü sahibi yıllarca gelmeyen araçlar park alanlarını dolduruyor. Bazı araçlar kullanılamaz durumda olduğu için yeddieminler de bu araçların en azından hurdaya çıkartılarak ekonomiye kazandırılmasını talep ediyor.

"VERGİ DAİRELERİ VE SGK DAHA HIZLI HAEKET ETMELİ"

Manisa'da bulunan böyle bir yedieminin işletmecisi Mehmet Günay, "Buradaki araçların satışlarını genelde vergi daireleri ve SGK yapıyor. Daha hızlı olurlarsa araçlar hem ekonomiye kazandırılmış, hem de çürümemiş olur." dedi.

"HATALI PARK EDEN, EVRAĞI EKSİK OLAN VE BORCUNDAN DOLAYI GETİRİLEN ARAÇLAR BURADA"

Günay "Yunusemre ilçesindeki Küçük Sanayi Sitesi'nde bulunan yediemin otoparkında 'hatalı park etme', 'eksik evrak' veya 'borçlanma' nedeniyle çekilen araçların yanı sıra kazaya karışmış lüks otomobiller de bulunuyor. Bin 500 araç kapasiteli otoparkta, 1.000 araç bulunuyor. Doluluk oranı ise neredeyse yüzde 70'i buldu. Bazı araç sahipleri, borçlarının dışında ayrıca uzun süre otoparkta kalan araçlarını, otopark ücretini ödememek için kaderine terk etti. Yediemindeki araçların sayısı her geçen gün artmaya başladı.


ARAÇLAR ÇÜRÜMEYE BAŞLADI

Buradaki araçlar, yetkili kurumlarca satılırken; otoparka çekilen diğer araçlar ise sahipleri tarafından uzun süre alınmayınca çürümeye başladı." diyor 

"BAZILARI MUHAFAZA DEĞERİNİ KARŞILAMAYACAK DURUMDA"

Mehmet Günay, devletin ekonomik değerini yitirmiş, muhafaza değerini karşılamayacak değerdeki araçları alıp, makine ve kimya sektöründe ekonomiye katkı sağlayabileceğini belirtip, fikirlerini paylaştı.


"25 YILDIR BURADA YATAN ARAÇ VAR"

Araç sahiplerinin gerekli şartları yerine getirmeyip araçlarını yedieminde kaderine terk ettiğini belirten Günay, "Otoparkımızın araç kapasitesi 1.500. Şuan için 1.000 araç bulunuyor. Yıl bazına vurduğumuz zaman, 20-25 yıldır burada yatan araçlarımız mevcut.

ARACIN SAHİBİ 10 YIL SONRA ALMANYA'DAN GELDİ

Geçen gün başımıza ilginç bir olay geldi. Bundan tam 10 yıl önce, Şehzadeler ilçesinde hatalı parktan bir araç çekilmişti. Geçtiğimiz günlerde bir kişi geldi. 'Benim bir aracım vardı, 10 yıl önce çekilmiş, onun otoparkta olduğu söylendi' dedi. Biz de plakayı sisteme girdik. Baktık ki evet gerçekten araç burada. Aracını soran arkadaş, yurt dışında yaşıyormuş. Aracını ise kardeşine bırakmış. Araç hatalı parktan dolayı çekilince, kardeşi peşine düşmemiş. Unutulmuş araç.


HEM EKONOMİYE KAZANDIRILMIŞ, HEM DE ÇÜRÜMEMİŞ OLUR

Bence devletimiz bu konuda gerekli adımları atması gerekir. Araçların satışını çoğunlukla icra daireleri gerçekleştiriyor. İcra dairelerinin bu konuda daha hızlı olmaları, bir yaptırım uygulamaları lazım. Araçlar hem ekonomiye kazandırılmış, hem de çürümemiş olur." dedi.

Haber: DHA